Pasaulyje

2019.06.06 16:06

Putinas sako, kad Rusija pasirengusi trauktis iš branduolinės sutarties su JAV

BNS, ELTA2019.06.06 16:06

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi trauktis iš naujosios START sutarties su JAV, jei Vašingtonas nebus suinteresuotas ją pratęsti.

„Jei niekam nesinori pratęsti naujosios START sutarties, tai ir nepratęsime. Šimtąkart sakėme, kad esame pasirengę (deryboms), bet su mumis juk niekas nesidera. Nėra jokio oficialaus derybų proceso“, – tvirtino V. Putinas.

Pagal naująją START sutartį, palyginti su Šaltojo karo metais, buvo gerokai sumažintas branduolinių kovinių galvučių skaičius. Sutartis turi liautis galioti 2021 metais.

V. Putinas pabrėžė, kad esą būtent JAV vengia derybų dėl jos pratęsimo. „Nėra jokio formalaus derybų proceso. 2021 metais viskas baigsis“, – sakė V. Putinas.

„New START“ sutartį 2010 metais pasirašė tuometis JAV prezidentas Barackas Obama ir tuometis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Kartu su kitu paktu, vadinamąja Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartimi, naujoji START sutartis laikoma pasaulio galybių ginklų kontrolės kertiniu akmeniu.

Vašingtonas ir Maskva anksčiau šiemet pasitraukė iš INF susitarimo, prieš tai apsikeitę kaltinimais.

V. Putino teigimu, pasibaigus naujosios START sutarties galiojimui potencialios pasekmės būtų labai rimtos ir net galėtų išprovokuoti naujas ginklavimosi branduoliniais ginklais varžybas.

„Nebus jokių priemonių, ribojančių ginklavimosi varžybas, pavyzdžiui, iš kosmoso valdomų ginklų dislokavimą“, – pareiškė jis. „Tai reiškia, kad branduoliniai ginklai visuomet kabės virš visų mūsų galvų“, – pridūrė Kremliaus šeimininkas.

Tuo pat metu, pridūrė V. Putinas, Rusija nebijotų pasitraukti iš START sutarties, nes šalyje esą vystomi naujosios kartos ginklai, kurie ilguoju laikotarpiu „užtikrins Rusijos saugumą“.

„Kalbant apie hiperginklus, mes aplenkėme savo konkurentus“, – tvirtino V. Putinas.

Vasarį Vašingtonas pasitraukė iš 1987 metais pasirašytos INF sutarties, teigdamas, kad Maskva pažeidė jos sąlygas. Rusija neužilgo pasekė JAV pavyzdžiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt