Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Pirmieji „kalifato“ metai – IS grėsmė tik didėja

BNS2015.09.08 13:45

 Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ įkurtas „kalifatas“ pirmadienį mini pirmąsias savo gyvavimo metines. Kovotojai džiaugiasi išplėtę savo kontroliuojamas teritorijas Sirijoje ir Irake, o likusios pasaulio valstybės vis labiau baiminasi teroro išpuolių, tokių kaip įvykdyti Tunise ir Kuveite.

 Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ įkurtas „kalifatas“ pirmadienį mini pirmąsias savo gyvavimo metines. Kovotojai džiaugiasi išplėtę savo kontroliuojamas teritorijas Sirijoje ir Irake, o likusios pasaulio valstybės vis labiau baiminasi teroro išpuolių, tokių kaip įvykdyti Tunise ir Kuveite.

Ši ekstremistų grupuotė, vadovaujama Abu Bakro al Baghdadžio praeitų metų birželio 29 dieną paskelbė atgaivinanti islamišką valdymo formą – kalifatą – žadėdama, kad jis „išliks ir plėsis“. Praėjus metams, „Islamo valstybė“ kontroliuoja dar didesnę teritoriją Sirijoje ir Irake, nors buvo mėginama ją pažaboti, padedant JAV vadovaujamos koalicijos aviacijos bombardavimais.

Be to, IS pritraukė virtinę sąjungininkų Egipte, Libijoje, Jemene, Pakistane ir kitur, taip pat stengėsi paskleisti siaubą tarp savo priešininkų tarptautiniu mastu. Praeitą savaitę ši grupuotė prisiėmė atsakomybę dėl 38 žmonių, daugiausiai užsieniečių turistų žūties populiariame pajūrio kurorte, po to kai į juos netikėtai pradėjo šaudyti ginkluotas jaunuolis.

„Islamo valstybė“ taip pat pareiškė organizavusi mirtininko sprogdintojo ataką vienoje šiitų mečetėje Kuveito sostinėje, per kurią žuvo 26 žmonės. Panašu, kad IS veikla suteikė įkvėpimo ir ekstremistui, kuris nukreipė savo mikroautobusą į vieną dujų įmonę Prancūzijoje ir nupjovė galvą savo viršininkui.

Apmokomi ir parsiunčiami į gimtąsias šalis?

„Neaišku, ar šie veiksmai yra centralizuotai planuojami arba koordinuojami IS, – sakė Carnegiecentro Artimųjų Rytų padalinio vyresnysis darbuotojas Yezidas Sayeghas. – Kita vertus, galbūt matome prasidedančią ilgą kampaniją, vykdomą IS narių arba jai prijaučiančių, kurie buvo apmokyti ir parsiųsti atgal į savo šalis, kad sava iniciatyva planuotų ir vykdytų atakas, kliaudamiesi savo pačių gebėjimais, ištekliais ir galimybėmis“.

„Islamo valstybė“ jau kelia baimę ir siaubą dėl savo veiksmų jos kontroliuojamoje Sirijos bei Irako dalyje, kur masiniai žudymai ir žiaurios egzekucijos tapo šios grupuotės „vizitinė kortelė“.

Šis judėjimas valdo apie 50 proc. Sirijos teritorijos (nors didelė jos dalis yra negyvenama), taip pat apie trečdalį Irako.

„Islamo valstybės“ kovotojai miesto gatvėse. Reuters/Scanpix nuotr.

Vien Sirijoje IS nužudė daugiau negu 3 tūkst. žmonių per metus nuo „kalifato“ paskelbimo, sekmadienį pranešė padėtį toje šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Beveik 1,8 tūkst. tų aukų buvo civiliai, tarp jų 74 vaikai, sakoma SOHR pranešime.

Daugiau negu 200 žmonių buvo nužudyti Sirijos kurdiškame Kobanės mieste per IS puolimą praeitą savaitę. Praeitais metais grupuotė nužudė daugiau negu 900 žmonių, priklausiusių sunitiškai šaitatų genčiai, kai ši pasipriešino džihadistams.

Kare su džihadistais – tūkstančiai žuvusiųjų

Patikimų duomenų apie IS žiaurumus Irake nėra, bet manoma, kad grupuotė įvykdė egzekucijas tūkstančiams žmonių toje šalyje, įskaitant maždaug 1,7 tūkst. šiitų kariūnų, užsirašiusių į vyriausybės ginkluotąsias pajėgas, per incidentą prie buvusios JAV oro pajėgų Speicherio bazės netoli Tikrito.

Dar tūkstančiai žuvo per kautynes su IS Sirijoje ir Irake – tarp tų aukų buvo Sirijos sukilėlių ir vyriausybės pajėgų karių, kurdų kovotojų abiejose šalyse, Irako vyriausybės karių ir šiitų kovotojų.

Tik nedaugeliui tų pajėgų pavyko iškovoti reikšmingesnių pergalių prieš džihadistus, o Irako armija sulaukė ypatingos kritikos dėl „Islamo valstybei“ atiduotų teritorijų per grupuotės žaibišką puolimą praeitų metų viduryje.

Analitikai pastebi, kad IS sėkmę labiausiai lėmė Sirijos ir Irako politinės problemos bei jų kariuomenių trūkumai.

IS iškilimą pirmiausiai nulėmė „Sirijos ir Irako silpnumas ir jų vidinis tarpkonfesinis susiskaldymas, taip pat korupcija ir dešimtmečius trukęs autoritarinis valdymas“, konstatavo Y. Sayeghas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt