Pasaulyje

2019.06.05 14:43

Normandijoje – Vakarų lyderių susitelkimas ir padėka Antrojo pasaulinio karo didvyriams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.05 14:43

Didžiosios Britanijos, Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Vokietijos, Kanados lyderiai atvyko į Portsmutą Anglijos pakrantėje paminėti sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje 75-ųjų metinių. Tai gali būti paskutinė proga pagerbti ir padėkoti sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje 1944-ųjų birželį veteranams, kurie dalyvavo didžiausioje tokio pobūdžio operacijoje, sako į iškilmes susirinkę politikai.

Iš Portsmuto išplaukė didžioji dalis amerikiečių, britų, kanadiečių, kitų sąjungininkų, kad pradėtų didžiausią per visą istoriją sausumos, karinių oro ir jūrų pajėgų puolimą, padėjusį išvaduoti Europą nuo fašizmo ir užbaigti Antrąjį pasaulinį karą.

Dabar liko apie tris šimtus įspūdingame ir daug aukų pareikalavusiame sąjungininkų įsiveržime dalyvausių veteranų, visi perkopę 90-metį. Jie apsiverkia, kai lankosi ten, kur amžinai liko jų kovų bičiuliai, 18-mečiai, 20-mečiai.

Rytoj, minint sąjungininkų išsilaipinimo Omahos paplūdimyje prieš lygiai 75-erius metus dieną ten, kur žuvo beveik pustrečio tūkstančio amerikiečių karių, čia lankysis prezidentas Donaldas Trumpas. O karalienės Elžbietos II bendraamžis prisimena, ką išgyveno, kai gavo komandą nuleisti nuo priešo automatų ugnies saugančią laivo rampą.

„Laivelyje buvo 32 kariai, mano užduotis buvo juos išlaipinti. Gavau komandą „nuleisti rampą“, neišgirdau. Išgirdau, kai pakartojo, ir išsigandau. Buvau jaunas vaikis, nenorėjau mirti, nenuleidau rampos, tai padariau tik kai trečią kartą išgirdau – „po velnių, Devita, nuleisk rampą“. Nuleidau rampą ir į mūsų laivelį pasipylė automatų serija, trys vyrai iššoko iš valčių, ir iš karto buvo pakirsti kulkų. Mūsų buvo 32, praradome 14 ar 15 vyrų. Per pirmą išsilaipinimą aukų skaičius siekė 90 procentų“, – pasakoja Antrojo pasaulinio karo veteranas, amerikietis Frankas Devita.

Theresa May – šių iškilmių, kurios yra paskutinės jai esant premjere, šeimininkė. Ji perskaitys laišką, kurį lygiai prieš 75-erius metus žmonai Gledis parašė kapitonas Normanas Skineris, birželio 6-ąją išsilaipinęs Normandijoje ir kitą dieną žuvęs. Laišką rado britų kario kišenėje, kapitonas Skineris buvo vienas iš 156-ių tūkstančių karių, išsilaipinusių Normandijos pakrantėje.

Donaldui Trumpui tai yra paskutinis vizito Jungtinėje karalystėje renginys, jis sakė džiaugiasi galįs paminėti bene didžiausią per istoriją mūšį. Tai pirmas kartas po Londono olimpiados, kai Britanijoje susirenka tiek daug pasaulio valstybių lyderių. 16-os valstybių – tarp jų Australijos, Belgijos, Čekijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Graikijos prezidentai ir premjerai paskelbė pareiškimą, kuriame patvirtino savo bendrą atsakomybę užtikrinti, kad Antrojo pasaulinio karo siaubas niekada nepasikartotų, kad tarptautinę įtampą keliantys klausimai būtų sprendžiami taikiai.

Portsmute veteranai dalijasi prisiminimais, iškilmėse dalyvauja apie 4 tūkstančius Didžiosios Britanijos karių, 26 karo lėktuvai ir 11 karo laivų. 

Plačiau – reportaže nuo 6.48 min.

Žinios. Paaiškėjo pirmojo Gitano Nausėdos oficialaus vizito užsienyje detalės

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt