Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.05 09:46

Pasaulio lyderiai ir veteranai mini sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje metines

BNS 2019.06.05 09:46

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, karalienė Elžbieta II, britų ministrė pirmininkė Theresa May ir 300 veteranų trečiadienį susirinks pietinėje Anglijos pakrantėje paminėti sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje 75-ųjų metinių.

Britanijos paminėjime Portsmute prie jų prisidės ir kiti pasaulio lyderiai: Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Lyderiai ir veteranai, kurių jauniausiems dabar yra daugiau kaip 90 metų, paminės laivų išplaukimą prasidedant sąjungininkų invazijai į Normandiją, padėjusiai pakeisti Antrojo pasaulinio karo eigą.

Tai bus paskutinis D. Trumpo trijų dienų valstybinio vizito Britanijoje renginys.

Portsmutas buvo pagrindinis išvykimo taškas didžiausiam per visą istoriją desantiniam puolimui, kai maždaug 156 tūkst. JAV, britų, kanadiečių ir kitų sąjungininkų karių plaukė į Prancūzijos šiaurės paplūdimius.

1944 metų birželio 6 dieną įvykusi Normandijos operacija sudarė sąlygas išvaduoti Europą ir padėjo užbaigti Antrąjį pasaulinį karą.

Proklamacija 

Bendroje šių metinių proga paskelbtoje proklamacijoje 16 valstybių, dalyvausiančių trečiadienio ceremonijoje, patvirtino savo bendrą atsakomybę užtikrinti, kad Antrojo pasaulinio karo siaubas niekada nepasikartotų.

„Pastaruosius 75 metus mūsų šalys rėmė taiką Europoje ir pasaulyje, demokratiją, toleranciją ir įstatymo viršenybę, – sakoma pareiškime. – Šiandien mes pakartotinai įsipareigojame dėl šių bendrų vertybių, nes jomis remiamas mūsų šalių ir mūsų žmonių stabilumas ir klestėjimas. Drauge kaip sąjungininkai ir draugai ginsime šias laisves, kada tik joms iškils pavojus.“

Pareiškime deklaruojamas įsipareigojimas tarptautinę įtampą keliančius klausimus spręsti taikiai.

„Šiuo būdu mes pagerbiame išlikusius išsilaipinimo Normandijoje veteranus ir pagerbiame atminimą tų, kas buvo iki mūsų“, – sakoma pareiškime.

Ši ceremonija žymi pirmą kartą po Londono 2012 metų olimpiados, kai Britanijoje susirenka tiek daug pasaulio lyderių.

Dalyvauti turi Australijos, Belgijos, Čekijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos premjerai, Graikijos prezidentas, Naujosios Zelandijos generalgubernatorius, Slovakijos vicepremjeras ir Danijos ambasadorius.

Kario laiškas

Renginys Portsmute apims valandos trukmės pasakojimą apie invaziją su veteranų prisiminimais, teatro pastatymus, gyvo garso muziką, aviacijos paradą.

Dalyvaus maždaug 4 tūkst. kariškių, 26 britų karo lėktuvai 11 britų karo laivų.

Oficialioje renginio programoje numatyti tokie 93 metų karalienės Elizabeth II žodžiai: „Esu įsitikinusi, kad šis minėjimas suteiks progą pagerbti tuos, kas sudėjo ypatingas aukas laisvei Europoje apsaugoti. Jų negalima pamiršti.“

Th. May perskaitys laišką, kurį 1944 metų birželio 3-iąją savo žmonai Gladys parašė kapitonas Normanas Skinneris.

Laiškas buvo šio britų kario kišenėje, kai jis birželio 6-ąją išsilaipino paplūdimyje kodiniu pavadinimu „Sword“ („Kardas“) Normandijoje. Jis žuvo birželio 7-ąją.

Ministrė pirmininkė dalyvaus priėmime veteranams ir priešpiečiuose su pasaulio lyderiais. Ji paragins saugoti Vakarų vienybę sprendžiant grėsmes pasaulio saugumui.

„Jų solidarumas ir ryžtas ginant mūsų laisvę tebėra pamoka mums visiems“, – turi pasakyti Th. May.

D. Trumpas užbaigia vizitą

Išsilaipinimo Normandijoje metinių minėjimas yra tarp paskutinių Th. May oficialių renginių – penktadienį ji atsistatydins iš valdančiosios Konservatorių partijos lyderio posto.

Tai duos pradžią pretendentų į jos vietą varžyboms. Laimėtojas, kuris bus išrinktas iš 11 kandidatų, iki liepos pabaigos taps kitu ministru pirmininku.

D. Trumpas antradienį sakė, jog sąjungininkų kariai prieš 75 metus Šiaurės Prancūzijos paplūdimius puolė siekdami užtikrinti, kad jų tautos visuomet būtų suverenios ir laisvos.

„Atnaujinkime savo pažadą, (...) kad reikalas, už kurį jie mirė, gyuos“, – sakė jis.

Per valstybinį vizitą Britanijoje D. Trumpas drauge su karališkąja šeima dalyvavo prabangiame valstybiniame bankete ir pažadėjo Jungtinei Karalystei „fenomenalų“ prekybos susitarimą po „Brexit“.

Karalienei Elizabeth II oficialiai su juo atsisveikinus, D. Trumpas išvyks į savo golfo aikštyną Airijoje, o paskui – į ketvirtadienį vyksiančius tolesnius Sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo metinių renginius pačioje Normandijoje.

Pasitinkant D. Trumpą, Dunbego kaime Airijos vakarų pakrantėje buvo iškabintos JAV vėliavos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi