Pasaulyje

2019.06.04 15:56

Ukraina sukrėsta: įtariama, kad girti policininkai Kijeve nušovė penkiametį

BNS, LRT.lt2019.06.04 15:56

Ukrainoje antradienį buvo suimti du policininkai, įtariami girti nušovę penkerių metų berniuką, o šis incidentas sukėlė šalyje pasipiktinimą dėl korupcijos ir nebaudžiamumo.

Nacionalinis tyrimų biuras nurodė, kad incidentas įvyko praėjusį penktadienį Chmelnyckio Perejeslavo mieste, apie 70 km į pietvakarius nuo Kijevo, kai du patruliai vieno gyvenamojo namo kieme ne tarnybos metu vartojo alkoholį.

Pareigūnams bešaudant į skardines, viena iš kulkų „pataikė į penkiametį berniuką“, sakė tyrėjai pranešime. Vaikas, vietos pareigūnų įvardijamas kaip Kyrylo Tliavovas, sekmadienį mirė ligoninėje nuo patirtų sužalojimų.

Iš pradžių pareigūnai neigė savo kaltę ir tvirtino, kad berniukas paslydo ir susitrenkė galvą į akmenį, visgi savaitgalį patruliai buvo sulaikyti, o Kijevo teismas antradienį nurodė juos suimti be teisės būti paleistiems už užstatą.

Jei bus pripažinta jų kaltė dėl nužudymo, jiems gresia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.

I. Prichodkos advokatas Andrijus Čyčyrkinas sako, kad jo klientas neigia įvykdęs tyčinį nužudymą ir skųs sprendimą jį sulaikyti. „Niekas nenorėjo, kad berniukas mirtų“, – sakė teisininkas naujienų agentūrai AFP ir pridūrė, kad, jo vertinimu, tik vienas iš pareigūnų gali būti kaltas dėl nužudymo.

„Negali būti du įtariamieji, bet tik (...) viena kulka ir viena (atimta) gyvybė. Ar du žmonės paleido tą pačią kulką? Kaip tai įmanoma?“, – klausė A. Čyčyrkinas.

Prokuroras Vladyslavas Volianas savo ruožtu tvirtino, kad šaudymas iš ginklo vietoje, kur buvo kitų žmonių, nežinančių, kur gali pataikyti kulka, reiškia intenciją nužudyti.

Rengiami protestai, reikalaujami ministro pasitraukimo

Praėjusį mėnesį Ukrainos prezidentu prisaikdintas Volodymyras Zelenskis pažadėjo „padaryti viską, kad būtų teisingai nubausti kaltieji“ dėl berniuko mirties.

Nacionalinės policijos viršininkas Serhijus Kniazevas sakė, kad dėl minimo incidento atleido Kijevo regiono policijos vadą.

„Visi policijos darbuotojai reiškia nuoširdžią užuojautą dėl Kyrylo mirties. Tai yra milžiniška tragedija jo tėvams“, – teigė S. Kniazevas.

Vis dėlto šis incidentas gali turėti daugiau padarinių, augant visuomenės nepasitenkinimui policija. Pastaraisiais metais įgyvendintos reformos, kuriomis siekta padaryti policiją skaidresnę ir atskaitingesnę, daug pokyčių neatnešė.

Pirmadienio vakarą dešimtys plakatais nešinų žmonių atėjo prie Vidaus reikalų ministerijos padėti žvakučių ir minkštų žaislų prie įėjimo į pastatą. Aktyvistai pasmerkė šį incidentą pavadindami jį naujausiu nebaudžiamumo policijoje pavyzdžiu, nepaisant ankstesnio prezidento Petro Porošenkos bandymų reformuoti korupcija ir įstatymų nesilaikymu garsėjusias pajėgas.

Taip pat reikalauta įtakingo vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo atsistatydinimo.

„Normalioje šalyje po tokių siaubingų incidentų kaip šis atsistatydina vidaus reikalų ministras“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė nevyriausybinė organizacija „Pasipriešinimo korupcijai centras“.

Kelios organizacijos paskelbė antradienio vakarą visoje šalyje rengiančios protestus.

Kai kurios partijos iš Ukrainos parlamento savo ruožtu paragino policijos viršininką pasiaiškinti dėl incidento Chmelnyckio Perejeslave.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt