Pasaulyje

2019.06.04 15:20

Ypatingą Trumpo vizitą supant protestams, JAV lyderis siunčia žinią britams

atnaujinta 17.40
LRT.lt, BNS, ELTA2019.06.04 15:20

Po iškilmingo susitikimo su karališkąja šeima Bakingamo rūmuose, antrąją vizito Jungtinėje Karalystėje dieną Donaldas Trumpas grįžo į sau jaukesnę ir mažiau suvaržytą aplinką bei susitiko su britų ministre pirmininke Theresa May.

Derybų epicentre – dviejų šalių prekybos santykių ateitis po Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos. D. Trumpas antradienį pareiškė, jog Britanija gali turėti „labai turiningą prekybos susitarimą“. 

Bendroje su ministre pirmininke spaudos konferencijoje D. Trumpas pavadino JAV ir Jungtinės Karalystės santykius „puikiausia kada nors egzistavusia sąjunga“, o Th. May kiek kuklesniais žodžiais pridūrė santykius taip pat laikanti labai gerais, prisiminė istorinį abiejų šalių bendradarbiavimą, o save ir D. Trumpą įvardijo kaip šios besitęsiančios draugystės tarp šalių sergėtojus.

Spaudos konferencijoje kalbėdamas D. Trumpas sutiko su Th. May žodžiais, kad JAV ir Didžiąją Britaniją sieja ypatingi santykiai „nuo D dienos iki šiandien“. „Mūsų santykiai pagrįsti bendra istorija, vertybėmis, papročiais, kultūra, kalba ir įstatymais“, – teigė JAV vadovas.

Jis pridūrė, kad JAV yra įsipareigojusios sudaryti „nepaprastą“ prekybos susitarimą su Didžiąja Britanija, kai šalis pasitrauks iš Europos Sąjungos.

D. Trumpas: aplink – didelė meilė

Nors Jungtinę Karalystę ir JAV sieja glaudūs istoriniai ryšiai, pastaruoju metu išsiskiria šalių pozicijos dėl Irano, kinų technologijų panaudojimo plėtojant 5G ryšio tinklą ar klimato kaitos klausimu, o įtampą liudija ir D. Trumpo kelionės maršrutu sekantys britų protestai.

Tiesa, iki šiol britų svetingumu D. Trumpas nesiskundė. 

„Dar nemačiau jokių protestų, bet esu tikras, jog melagienos uoliai darbuosis, kad jų surastų. Aplink – didelė meilė“, – antradienį ryte tviteryje rašė D. Trumpas, pridūręs, jog iki šiol vizitas klojosi puikiai.

Antradienį Londono centre į orą vėl pakilo didžiulis oranžinis balionas, vaizduojantis Baltųjų rūmų šeimininką kaip verkiantį kūdikį, galima buvo sutikti britų su plakatais, smerkiančiais D. Trumpo požiūrį į kitataučius, abortus, ginklavimąsi ar klimato kaitą.

Kaip pranešė britų visuomeninis transliuotojas BBC, 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku Trafalgaro aikštėje Londone prasidėjo vadinamoji nacionalinė demonstracija. Sostinės policija informavo, kad saugumą Londone užtikrina daugiau nei 3 tūkst. policininkų.  

Antradienį protesto akcijos planuojamos ir kituose JK miestuose – Birmingame, Stoke prie Trento, Šefilde, Glazge, Edinburge,  Česteryje, Oksforde, Lesteryje, Ekseteryje.

Neigiamą požiūrį į JAV prezidentą išreiškė ir opozicinės Leiboristų partijos pirmininkas Jeremy Corbynas, boikotavęs valstybinę puotą, taip pat pasielgė dalis kitų opozicijos lyderių. J. Corbynas Trafalgaro aikštėje taip pat sakė kalbą, kritikuojančią JAV lyderį.

Spaudos konferencijoje D. Trumpas pakartojo matęs tūkstančius žmonių, sveikinusius jo atvykimą, o J. Corbyno teigė asmeniškai nepažįstantis ir laikantis jį „negatyvia jėga“. Jis taip pat sakė, jog atsisakė su juo susitikti vizito šalyje metu.

„Aš nepažįstu J. Corbyno, aš niekada nebuvau su juo susitikęs ir bendravęs. Jis norėjo susitikti šiandien ar rytoj, bet aš nusprendžiau, kad to nedarysiu“, – cituoja JAV prezidento žodžius „Reuters“.

JAV prezidentas pridūrė, jog tie, kurie kritikuoja kitus, patys turėtų daryti gyvenime gerus darbus. „Aš iš tikrųjų nejaučiu kritikams tokios meilės ir pagarbos, kaip tiems žmonėms, kurie pasiekia rezultatų. Todėl aš ir nusprendžiau nesusitikti“, – pareiškė jis.

Vos atvykęs į Jungtinę Karalystę žibalo į ugnį nuo savo vizito pradžios įpylė pats D. Trumpas, kai dar prieš nusileidžiant lėktuvui prezidentas išpeikė Londono merą Sadiqą Khaną, sekmadienį palyginusį jį su XX amžiaus fašistais ir atgaivinusį jųdviejų nesantaiką.

JAV lyderis per tviterį parašė, kad Londono meras yra „visiškas nevykėlis“ ir kad jis „siaubingai“ atlieka savo darbą. Panašiais žodžiais apie jį D. Trumpas atsiliepė ir šia temą dar kartą žurnalistų prakalbintas spaudos konferencijoje.

„Jis, kaip aš suprantu, nėra pats geriausias meras. Jis blogai dirba savo darbą. Padidėjo nusikalstamumas, iškilo daug problemų“, – sakė Baltųjų rūmų šeimininkas.

Tūkstančiai britų Londono gatvėse protestavo prieš Donaldą Trumpą

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.