Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.04 12:01

Erdoganas rusiškų raketų atsisakyti neketina

BNS 2019.06.04 12:01

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį pareiškė, kad Jungtinių Valstijų spaudimas neprivers Ankaros atsisakyti sandorio su Maskva dėl rusiškų raketų sistemų įsigijimo.  

„Sudarėme susitarimą (su Rusija). Esame apsisprendę. Nieko panašaus į atsitraukimą“, – sakė prezidentas, kurį citavo valstybinė Anatolijos naujienų agentūra. 

Ankaros planai pirkti Rusijos oro erdvės gynybos sistemų S-400 smarkiai padidino įtampą tarp NATO sąjungininkių Turkijos ir Jungtinių Valstijų. 

Vašingtonas sako, kad rusiškų raketų sistemų buvimas Turkijoje keltų grėsmę Vakarų karinėms sistemoms ir galėtų sutrukdyti Turkijai dalyvauti naikintuvų F-35 programoje. JAV pagrasino imtis prieš Turkiją sankcijų, jei šalis įsigis šių sistemų. 

Praėjusią savaitę Pentagono aukšto rango pareigūnė įspėjo, kad  jei Turkija įsigis rusiškų raketų sistemų, tai turės „katastrofiškų“ pasekmių Ankaros dalyvavimui naikintuvų F-35 programoje ir jos bendradarbiavimui su NATO.  

JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoja tarptautinio saugumo klausimais Kathryn Wheelbarger sakė, kad Ankaros planai pirkti Rusijos oro erdvės gynybos sistemų S-400 pakenks šalies galimybėms dirbti kartu su Vakarų sąjungininkėmis ir privers Vašingtoną imtis prieš Ankarą sankcijų.

„Šio sandorio užbaigimas būtų katastrofiškas, ir ne tik F-35 programai, kuri yra Vakarų modernizuotų integruotų oro erdvės pajėgumų ašis. Tai potencialiai sugriautų Turkijos sąveikumą su NATO, kuris yra svarbiausias Aljanso gynybos veiksnys“, – sakė K. Wheelbarger, kalbėdama JAV nevyriausybiniame strateginių studijų centre „Atlanto taryba“.      

„Reikia aiškiai pasakyti – S-400 yra rusiška sistema, sukurta numušti tokius orlaivius kaip F-35. Sunku įsivaizduoti, kad Rusija nepasinaudotų tokia galimybe“, – kalbėjo ji.  

Pasak gynybos sekretoriaus pavaduotojos, prezidento Donaldo Trumpo administracija nenori bausti Turkijos už sprendimą įsigyti rusiškų raketų sistemų, tačiau gali būti priversta tai padaryti kritiškai Ankaros atžvilgiu nusiteikusio Kongreso nutarimu.

Ankara atmeta JAV spaudimą ir sako, kad klausimas dėl rusiškų raketų sistemų įsigijimo yra „uždarytas“.  

Praėjusį trečiadienį R. T. Erdoganas telefonu pasikalbėjo su D. Trumpu. Kaip informavo Turkijos vadovo biuras, prezidentai aptarė ankstesnį R. T. Erdogano siūlymą įsteigti „bendrą darbo grupę dėl Ankaros planų įsigyti rusiškų S-400.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi