Pasaulyje

2019.06.04 07:17

Didžiojoje Britanijoje viešintis Trumpas susitiks su May

atnaujinta 08.29

Didžiojoje Britanijoje viešintis Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienį susitinka su premjere Theresa May. Tuo metu vakar, pirmadienį, kalbėdamas per valstybinę vakarienę Buckinghamo rūmuose, D. Trumpas ir karalienė Elžbieta II-oji pareiškė aukštai vertinantys dvišalius santykius. Amerikos vadovas pabrėžė tikintis, kad bendros vertybes ir toliau jungs abi šalis.

Didžiosios Britanijos karalienė ir JAV prezidentas D. Trumpas pirmąjį jo valstybinio vizito Londone vakarą pabrėžė glaudžius savo šalių santykius nuo Antrojo pasaulinio karo. Tačiau nuskambėjo ir neįpratai kritiškų žodžių.

D. Trumpas ir JAV pirmoji dama Melania pirmadienį atvyko į Didžiąją Britaniją su trijų dienų valstybiniu vizitu. Per valstybinį banketą D. Trumpo garbei Bakingemo rūmuose pirmadienio vakarą karalienė savo kalboje gyrė „glaudžią ir ilgametę draugystę“ tarp abiejų valstybių, tačiau kartu neįprastai aiškiai įspėjo D. Trumpą saugoti tarptautines institucijas.

Antrajam pasauliniam karui pareikalavus aukų, abi šalys su kitomis sąjungininkėmis sukūrė virtinę tarptautinių institucijų, kad garantuotų, jog „konflikto siaubas“ nepasikartos, kalbėjo 93-ejų monarchė. „Nors pasaulis pasikeitė, mes suvokiame pradinę šių struktūrų paskirtį: tautos bendradarbiauja, kad išsaugotų sunkiai išsikovotą laisvę“, – pabrėžė karalienė.

D. Trumpas taip pat pažymėjo Antrajame pasauliniame kare atsiradusį „neišardomą ryšį tarp abiejų šalių“. Abu lyderiai trečiadienį Portsmute Anglijos pietinėje pakrantėje dalyvaus iškilmėse, skirtose 75-osioms sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje metinėms paminėti.

Bankete rūmų puotų salėje dalyvavo ir princas Charlesas su žmona Camilla bei princas Williamas su sutuoktine hercogiene Kate, taip pat premjerė Theresa May. Su pareigas paliekančia vyriausybės vadove D. Trumpas pokalbių susitiks antradienį.

Banketo dalyviams, be kita ko, buvo siūloma ėriena su pavasarinėmis daržovėmis, baltojo paltuso filė su šparagais bei pyragaičiai su braškėmis. Karalienė garsėja tuo, kad per valstybinius banketus asmeniškai apgalvoja kiekvieną detalę.

D. Trumpas yra jau 12-asis JAV prezidentas, su kuriuo karalienė susitinka per ilgą savo valdymą. Tačiau valstybinio vizito garbė Didžiojoje Britanijoje prieš tai suteikta tik dviem jų – Barackui Obamai ir George`ui W. Bushui.

D. Trumpas tviteryje pasidžiaugė savo vizitu Londone. Karalienė ir visa karališkoji šeima esą yra fantastiški, o ryšiai su Jungtine Karalyste labai stiprūs. Čia yra daugybė žmonių, kurie myli JAV. „Aš dar nemačiau demonstrantų, tačiau esu tikras, kad melaginga žiniasklaida atkakliai dirbs, kad jų rastų“, – postringavo prezidentas toliau tviteryje.

D. Trumo vizitas Didžiojoje Britanijoje vertinamas labai prieštaringai. Milijonai britų prieš tai pasirašė peticiją, kad jam užkirstų kelią. Antradienį Londono centre laukiama didelių protestų prieš D. Trumpą.

Tačiau D. Trumpo laukia ne tik tokie šilti sutikimai, bet ir vėl antradienį planuojami protestai. Opozicijos politikai boikotavo vakarienę Buckinghamo rūmuose.

Paskutinę vizito dieną trečiadienį D. Trumpas dalyvaus sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje 75-tųjų metinių iškilmėse.