Pasaulyje

2019.06.03 21:07

Tyrimas: Kanados čiabuvės tapo tylaus „genocido“ aukomis

BNS2019.06.03 21:07

Pasibaigus pustrečių metų trukusiam tyrimui dėl šimtų, jei ne tūkstančių, čiabuvių moterų dingimo ir mirties atvejų, Kanadoje pirmadienį buvo paskelbta ataskaita, kurioje sakoma, kad smurtas prieš jas prilygsta „genocidui“.

1 200 puslapių dokumentas buvo pristatytas per renginį Kanados istorijos muziejuje, kuriame dalyvavo ir šalies premjeras Justinas Trudeau bei aukų artimieji.

Čiabuvių lyderiai, aktyvistai ir aukų artimieji daug metų stengėsi atkreipti dėmesį į daugybę nusikaltimų, per pastaruosius tris dešimtmečius paveikusių Kanados čiabuves.

Oficiali statistika rodo, kad 1980–2012 metais dingo arba buvo nužudytos beveik 1 200 čiabuvių moterų ir mergaičių, priklausiusių 1,6 mln. žmonių turinčiai bendruomenei. Tačiau tyrimą vykdę komisarai tvirtina, kad šis skaičius gali būti keliskart didesnis.

Ataskaitoje daroma išvada, kad dėl „valstybės veiksmų ir neveikimo, pagrįsto kolonializmu ir kolonijine ideologija“, čiabuvės tapo neproporcingai didelio smurto lygio aukomis.

Komisarai nustatė, kad šiuos nusikaltimus vykdė aukų artimieji, atsitiktiniai pažįstami ir serijiniai žudikai.

Čiabuvių moterų ir mergaičių mirtys dokumente siejamos su skurdu, rasizmu, seksizmu bei kitomis socialinėmis problemomis, kurias sukėlė ankstyvųjų kolonizatorių nesėkmingi bandymai priversti čiabuvius integruotis.

Ataskaitoje pateikta 231 rekomendacija, kaip pagerinti Kanados čiabuvių padėtį saugumo, teisingumo, sveikatos ir kultūros srityse.

„Nepaisant skirtingų aplinkybių ir aplinkos, visus dingimo ir nužudymo (atvejus) sieja ekonominė, socialinė ir politinė atskirtis, rasizmas ir mizoginija (...) Kanados visuomenėje“, – pareiškė vyriausioji komisarė Marion Buller (Marion Buler).

„Sunki tiesa ta, kad gyvename šalyje, kurios įstatymai ir institucijos pažeidžia pagrindines teises, (o šie pažeidimai) prilygsta genocidui prieš čiabuves moteris, mergaites ir 2SLGBTQQIA žmones“, – pridūrė ji, paminėdama akronimą, reiškiantį trečiosios lyties atstovus, lesbietes, gėjus, biseksualus, translyčius, interseksualus, aseksualus ir žmones, kurie nėra tikri dėl savo seksualinės tapatybės.

Komisarai per pastaruosius dvejus su puse metų visoje Kanadoje surengė 24 posėdžius, per kuriuos išklausė per 2 tūkst. liudininkų, tarp jų nužudytųjų ar dingusiųjų šeimų narius, smurto aukas, ekspertus ir pareigūnus.