Pasaulyje

2019.06.03 15:29

Trumpo patarėjas mano, kad palestiniečiai nepasirengę savivaldai

BNS2019.06.03 15:29

JAV prezidento Donaldo Trumpo žentas ir patarėjas Jaredas Kushneris prieš numatytą savo Artimųjų Rytų taikos plano paskelbimą pareiškė, kad palestiniečiai dar nepasirengę savivaldai.  

Interviu JAV naujienų svetainei „Axios“ J. Kushneris taip pat sakė, kad jam nerūpi, ar palestiniečiai juo pasitiki, nes jų sprendimus lems tai, ar tas planas pagerins jų gyvenimo sąlygas.   

„Viliamasi, kad bėgant laikui jie gali tapti pajėgūs vadovauti“, – sakė prezidento patarėjas, paklaustas, ar mano, kad palestiniečiai gali patys sau vadovauti be Izraelio kišimosi.  

Remiantis sekmadienį vakare „Axios“ paskelbtomis interviu ištraukomis, J. Kushneris sakė, jog palestiniečiams „reikalinga nešališkų teismų sistema, (...) žiniasklaidos laisvė, žodžio laisvė, pakantumas visiems tikėjimams“, kad palestiniečių teritorijos galėtų tapti „tinkamomis investuoti“.    

J. Kushneris „Axios“ sakė, kad palestiniečiai „turi turėti laisvą apsisprendimą“, tačiau nepatikslino, ar turi galvoje nepriklausomą valstybę, ar tam tikrą autonomiją.  

Anksčiau J. Kushneris yra užsiminęs, kad rengiamas Artimųjų Rytų taikos planas nenumatys palestiniečių valstybės įkūrimo.  

Interviu metu paklaustas, ar palestiniečiai galėtų tikėtis laisvės nuo bet kokio Izraelio vyriausybinio ar karinio kišimosi, JAV prezidento patarėjas atsakė: „Manau, tai aukšta kartelė.“ 

„Kai nėra deramos valdžios struktūros ir deramo saugumo, o žmonės gyvena apimti teroro baimės, tai kenkia palestiniečiams“, kalbėjo jis.  

Palestiniečių vadovybė jau pareiškė, kad atmes greitu laiku planuojamą pristatyti Artimųjų Rytų taikos planą, nes visa prezidento D. Trumpo politika esą rodo, kad jis akivaizdžiai šališkas Izraelio naudai.  

Palestiniečius smarkiai supykdė JAV prezidento žingsnis pripažinti ginčijamą Jeruzalės miestą žydų valstybės sostine, taip pat sprendimas nurėžti palestiniečių pabėgėliais besirūpinančios Jungtinių Tautų agentūros finansavimą bei uždaryti palestiniečių faktinę ambasadą Vašingtone. 

„Esu čia ne tam, kad manimi pasitikėtų“, – sakė J. Kushneris interviu „Axios“ ir pridūrė, kad netapatina palestiniečių ir jų vadovybės. 

Anot J. Kushnerio, jis tiki, kad palestiniečiai „įvertins visus faktus ir tada nuspręs, ar tai, jų nuomone, yra kelias geresnio gyvenimo link, ar ne“.  

Šį interviu D. Trumpo žentas ir patarėjas davė prieš praėjusią savaitę surengtą vizitą į Jeruzalę. Šios kelionės metu J. Kushneris taip pat apsilankė Maroke bei Jordanijoje.  

Baltųjų rūmų taikos plano pristatymas buvo nukeltas dėl balandžio 9 dieną Izraelyje vykusių visuotinių rinkimų. Gali būti, kad dėl Kneseto paleidimo ir pirmalaikių rinkimų žydų valstybėje plano pristatymas gali būti dar kartą atidėtas.   

Izraelio parlamentas praėjusią savaitę pritarė įstatymo projektui dėl Kneseto paleidimo, tad šalyje rugsėjo 17 dieną bus rengiami pirmalaikiai rinkimai. Toks precedento neturintis žingsnis buvo žengtas po to, kai valdžioje likti norinčiam Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos.

Daugelis analitikų mano, kad taikos planas nebus pristatytas rinkimų kampanijos metu, nes yra per daug „jautri“ tema. 

Populiariausi

Protestai Baltarusijoje

Pasaulyje

2020.09.29 08:35

Įvykiai Baltarusijoje. Režimas trims mėnesiams sustabdo protestus bei opozicijos padėtį nušviečiančios tut.by žiniasklaidos statusą Baltarusija sankcijas taikys apie 100 Lietuvos pareigūnų; atnaujinta 20.09

22
Vilniaus universitete vykstanti Emmanuelio Macrono diskusija su studentais

Pasaulyje

2020.09.29 10:10

Macronas: mums reikia demokratiškesnės ES, kurios vadovus rinktų tautos Prancūzijos prezidentui suteiktas VU garbės daktaro vardas; atnaujinta 12.47

48
Rusijos karinių oro pajėgų naikintuvai „Su-25“ asociatyvi nuotr.

Pasaulyje

2020.09.29 06:58

Armėnija skelbia, kad jų naikintuvą numušė Turkijos lėktuvas Turkija tokius kaltinimus vadina „neatitinkančiais tikrovės“; atnaujinta 18.24

11
Prancūzijos prezidentas Emannuelis Macronas su Gitanu Nausėda lankėsi Rukloje

Pasaulyje

2020.09.29 16:19

Su Macronu karius Rukloje aplankęs Nausėda: šis vizitas svarbus, kad vienas kitą geriau suprastume Prancūzijos prezidentas atsisveikino su Lietuva; atnaujinta 17.42

49
Petro Porošenka

Pasaulyje

2020.09.29 07:53

Naujausia informacija. Buvęs Ukrainos prezidentas Porošenka užsikrėtė koronavirusu Jungtinėje Karalystėje – naujų atvejų rekordas; atnaujinta 22.01

31