Pasaulyje

2019.06.03 12:49

Sudano sostinėje kariškiams jėga vaikant protestuotojus žuvo mažiausiai 9 žmonės

BNS 2019.06.03 12:49

Sudano sostinėje mažiausiai devyni protestuotojai žuvo šalį valdančiai kariškių tarybai bandant jėga išvaikyti sėdimąjį protestą šalia kariuomenės štabo, pranešė su demonstrantais susijęs medikų komitetas.

Pranešime sakoma, kad „šiandienos žudynių aukų padaugėjo iki devynių kankinių“, sakoma Sudano gydytojų centrinio komiteto „Facebook“ pranešime. Anksčiau buvo skelbta apie penkis žuvusius asmenis.  

Komitetas taip pat pranešė, jog daug sužeistųjų yra kritinės būklės. 

Protesto rajone girdėti šūviai, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas. Anot jo, sostinės gatvėse sutelktos gausios saugumo pajėgos. 

Gauta pranešimų iš skirtingų šaltinių, kad kariškiai naudoja jėgą, siekdami išvaikyti daugelį savaičių vykstantį sėdimąjį protestą šalia kariuomenės būstinės.   

„Dabar karinė taryba bando jėga nutraukti sėdimąjį protestą prie ginkluotųjų pajėgų štabo“, – rašoma trumpame pareiškime, paskelbtame Sudano specialistų asociacijos (SPA). Ši asociacija buvo viena iš gruodį prasidėjusių didžiulio masto protestų iniciatorių.

SPA kariškių veiksmus pavadino „kruvinomis skerdynėmis“ ir paragino sudaniečius surengti „visiško pilietinio nepaklusnumo“ akciją kariškių tarybai nuversti.  

JAV ambasada Chartume pareiškė, kad atakos prieš protestuotojus turi liautis. 

„Sudano saugumo pajėgų atakos prieš protestuotojus ir kitus civilius yra netinkamos ir turi liautis“, – rašoma ambasados „Twitter“ paskyroje. 

„Atsakomybė tenka TMC. TMC negali atsakingai vadovauti Sudano žmonėms“, – rašo ambasada, turėdama galvoje Pereinamojo laikotarpio kariškių tarybą (angl. Transitional Military Council, TMC).

Kariškių taryba perėmė valdžią, kai balandį buvo nušalintas tris dešimtmečius šalį valdęs autokratas Omaras al Bashiras.

Dešimtys tūkstančių sudaniečių prisijungė prie sėdimojo protesto šalia ginkluotųjų pajėgų štabo. Šis rajonas buvo sukilimo, per kurį kariškiai nuvertė O. al Bashirą, epicentras. Protestuotojai reikalauja, kad generolai perduotų valdžią pereinamojo laikotarpio civilinei administracijai.

Netoli kariuomenės štabo gyvenantis liudininkas pranešė „girdįs šūvius ir matąs rajone, protesto vietoje, į dangų kylančius dūmus“.

Kitas to rajono Chartumo rytuose gyventojas sakė matęs, kaip policijos uniformas vilkintys asmenys bando išvaikyti demonstrantus. 

„Intensyvus šaudymas“

Didžiosios Britanijos ambasadorius Chartume Irfanas Siddiqas sakė, kad iš savo rezidencijos girdėjo „intensyvų šaudymą“.  

„Esu itin sunerimęs... dėl pranešimų, kad Sudano saugumo pajėgos atakuoja sėdimojo protesto rajoną ir esama aukų. Negali būti jokių pateisinimų tokioms atakoms. Tai. Turi. Liautis. Dabar“, – rašė jis tviteryje.  

Skėtinė protestų judėjimo organizacija – Aljansas už laisvę ir permainas – paragino visoje šalyje rengti demonstracijas. Ji kvietė sudaniečius rinktis į „taikias eitynes bei mitingus“ ir visoje šalyje, įskaitant sostinę, statyti barikadas.   

Protestuotojai sostinės 60-ojoje gatvėje, vienoje pagrindinių Chartumo arterijų, jau pastatė plytų barikadą ir uždegė padangų bei rąstgalių krūvas.   

SPA šeštadienį pareiškė, jog turi priežasčių manyti, kad kariškių taryba „planuoja pasitelkusi jėgą bei smurtą užbaigti taikų sėdimąjį protestą prie kariuomenės štabo“.  

Praėjusią savaitę protesto rajono prieigose per incidentus žuvo trys žmonės. 

Protestuotojų lyderių ir kariškių tarybos derybos žlugo, abiem pusėms nesutariant, kas turėtų vadovauti trejų metų pereinamojo laikotarpio valdžios institucijai – civilis asmuo ar kariškis.