Pasaulyje

2019.06.03 10:15

Britanijoje vizituojantis Trumpas susitiko su karališkąja šeima

BNS, LRT.lt, ELTA 2019.06.03 10:15

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį atvyko valstybinio vizito į Jungtinę Karalystę, kurio metu susitiks su karališkąją šeima, dalyvaus sąjungininkų pajėgų išsilaipinimo Normandijoje 75-ąsias metinėse, o taip pat dėmesiu apdovanoti gali ir prieštaringai vertinamus britų politikus.

Sekmadienį JAV prezidentas pareiškė, kad per valstybinį vizitą Didžiojoje Britanijoje gali susitikti su buvusiu britų užsienio reikalų sekretoriumi Borisu Johnsonu, taip pat – karštu euroskeptiku Nigelu Farage'u.

Pirmadienio popietę D. Trumpo sraigtasparnis nusileido Buckinghamo rūmų kieme ir netrukus JAV vadovas ištiesė ranką karalienei Elžbietai II.

Karališkųjų rūmų pievelėje paleidus 41 salvę, D. Trumpas įžengė į rūmų vidų, kur jo laukia oficialūs pietūs.

Ilgai atidėliotas vizitas įvyko: Donaldas Trumpas susitiko su karališkąja šeima

Kai ką išpeikė, kai ką pagyrė

Vizito pradžią lydėjo daug dėmesio susilaukę JAV prezidento komentarai žiniasklaidai ir žinutės socialiniuose tinkluose, kuriomis jis supeikė Londono merą, tačiau kai kam skyrė ir komplimentų.

Prieš kelias dienas D. Trumpas sakė, jog remia Boriso Johnsono, uolaus „Brexit“ šalininko, ambicijas pakeisti Theresą May prie Konservatorių partijos ir šalies vyriausybės vairo. „Jis mano draugas“, – sakė D. Trumpas, turėdamas omenyje B. Johnsoną.

Prezidentas pridūrė ir apie galimą susitikimą su N. Farage'u, kurio vadovaujama nauja „Brexit“ partija laimėjo gegužės 23 dieną šalyje vykusius rinkimus į Europos Parlamentą bei nepraleido progos įgelti Londono merui Sadiqui Khanui, pavadinusiam JAV lyderį „pasauline grėsme“. 

„Ne, nesu apie jį labai geros nuomonės“, – sakė D. Trumpas. Anot prezidento, S. Khanas yra Niujorko mero Billo de Blasio „dvynys, tik kiek žemesnis“.

Prieš nusiledžiant lėktuvui jis parašė pašiepiančią Londono merą žinutę savo tviterio paskyroje, o jau išsilaipinęs sukritikavo jį ir kalbėdamas su Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriumi Jeremy Huntu.

„Tai, ką jis pasakė, atitiko jo žinutės (tviteryje) turinę, sakykime taip“, – žurnalistų paklaustas teigė J. Huntas.

Socialinius tinklus mėgstančio prezidento paskyroje Jungtinė Karalystė nuo jo išrinkimo dienos dažnai minėta nebuvo, kaip nustatė Oksfordo universiteto mokslininkai, išanalizavę daugiau kaip 8000 D. Trumpo žinučių. Pagal dažnį Britanija buvo 15-a valstybė ir gerokai atsiliko nuo Rusijos, paminėtos 297 kartus, Šiaurės Korėjos (163) ar Kinijos (158).

Lieka ištikimas sau

D. Trumpo vizitas vyksta sunkiu laikotarpiu britų politikoje, ministrei pirmininkei Theresai May dėl jos šalį apėmusios „Brexit“ krizės ruošiantis pasitraukti iš Konservatorių partijos lyderio posto. Parlamentarai jau kelis kartus atmetė Th. May pasiektą susitarimą dėl JK išstojimo iš Europos Sąjungos.

Pernai D. Trumpas elgėsi kaip nemandagus svečias – nepagailėjo griežtos kritikos Th. May interviu, duotame vos kelios valandos iki „AirForce One“ nusileidimo Anglijoje.

Šįkart jis pasielgė panašiai: susilaikė nuo kritikos Th. May, bet pagyrė jos varžovą – naujuoju premjeru siekiantį tapti B. Johnsoną, likus vos kelioms dienomis iki penktadienio, kai dabartinė vyriausybės vadovė ketina atsistatydinti iš valdančiosios partijos lyderio pareigų.

„Manau, Borisas labai gerai atliktų darbą. Manau, jis būtų puikus“, – leidiniui „The Sun“ pareiškė amerikiečių lyderis.

„Jis man patinka. Jis man visuomet patiko. Nežinau, ar jis bus išrinktas, bet manau, kad jis labai geras vaikinas, labai talentingas žmogus“, – pridūrė prezidentas.

Šiuo metu neaišku, ar D. Trumpo išsakytas palaikymas paveiks B. Johnsono galimybes tapti naujuoju Britanijos lyderiu.

Prieš išvykdamas iš Baltųjų rūmų sekmadienį vakare, D. Trumpas vėl įsikišo į jį priimančios valstybės vidaus reikalus. Sekmadienį jis patarė Londonui „palikti“ derybas dėl „Brexit“ ir atsisakyti apmokėti 39 mlrd. svarų (44 mlrd. eurų) „skyrybų“ sąskaitą, jei ES nepasiūlys Britanijai geresnių išstojimo sąlygų.

Per šią kelionę D. Trumpas dalyvaus tiek reprezentaciniuose, tiek oficialiuose renginiuose: po susitikimo su Didžiosios Britanijos karaliene Elžbieta II, jis kalbėsis su sosto įpėdiniu princu Charlesu, taip pat pirmąkart kaip prezidentas apsilankys Airijoje ir pabuvos šioje šalyje veikiančiame jam priklausančiame golfo klube.

Nors karalienė Elžbieta II buvo susitikusi su 12 iš 13 JAV prezidentų, ėjusių pareigas jos valdymo laikotarpiu, D. Trumpo vizitas Didžiojoje Britanijoje yra tik trečias valstybinis JAV prezidento vizitas šioje šalyje. George'as W. Bushas ir Barackas Obama – kiti du JAV prezidentai, kurie lankėsi su valstybiniu vizitu. Valstybiniai vizitai skiriasi nuo oficialių vizitų ir įprastai jie rengiami sulaukus karalienės kvietimo.