Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Tuniso tragedija: bus uždarytos „propagandinės“ mečetės

DELFI.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.09.08 13:45

Tuniso ministras pirmininkas Habibas Essidas pranešė apie ketinimus dėl smurto kurstymo šalyje uždaryti apie 80 mečečių. Jo teigimu, valstybės nekontroliuojamos mečetės skleidžia „nuodus“, todėl jos bus per savaitę uždarytos, rašo BBC.  

Tuniso ministras pirmininkas Habibas Essidas pranešė apie ketinimus dėl smurto kurstymo šalyje uždaryti apie 80 mečečių. Jo teigimu, valstybės nekontroliuojamos mečetės skleidžia „nuodus“, todėl jos bus per savaitę uždarytos, rašo BBC. Taip pat šalyje sustiprintas saugumas, saugoti turistų gausiai lankomus miestus kviečiami atsargos kariai.

Birželio 26 d. kurortiniame Susos mieste ginkluotas asmuo šaudė į turistus. Tarp aukų – Tuniso, Jungtinės Karalystės (JK), Belgijos, Prancūzijos ir mažiausiai vienas Airijos pilietis. Atsakomybę už šį teroristinį išpuolį prisiėmė teroristinė organizacija „Islamo valstybė“. Į turistus šaudžiusį asmenį nušovė policija.

Pranešama, kad tai – anksčiau į valdžios institucijų akiratį nepapuolęs studentas. Šis atvejis – tai jau antrasis išpuolis prieš turistus Tunise šiais metais. Kovo mėnesį Tuniso sostinėje įsikūrusiame muziejuje buvo nušauti 22 žmonės, dauguma iš jų buvo užsieniečiai.
 
„Dalis mečečių ir toliau skleidžia savo propagandą ir terorizmą skatinančius nuodus“, – surengtoje spaudos konferencijoje sakė H. Essidas. Jis informavo, kad mečetės bus uždarytos Tuniso vidaus reikalų ministerijos nurodymu. Taip pat H. Essidas pažadėjo imtis priemonių prieš ne pagal konstituciją veikiančias partijas ir grupuotes bei patikino, kad joms gali būti skirtas įspėjimas arba tokios organizacijos gali būti tiesiog uždaromos.
 
Kalbėdamas apie birželio 26 d. teroristinį išpuolį H. Essidas pareiškė, kad dauguma aukų – britai. Vis dėlto detalių jis nepateikė. Jau anksčiau Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas pranešė, kad per šį išpuolį žuvo mažiausiai penki britai ir pridūrė, kad jo tautiečių aukų skaičius gali augti.

Saugumo institucijų pareigūnų teigimu, užpuolikas apsimetė poilsiautoju, o po paplūdimio skėčiu slėpė šaunamąjį ginklą. Šis asmuo pradėjo šaudyti paplūdimyje, vėliau nuėjo į „Hotel Riu Imperial Marhaba“ ir šaudė toliau. „Mes tiesiog gulėjome paplūdimyje kaip įprasta, kai išgirdome į fejerverkus panašų garsą“, – pasakojo Susos mieste išpuolio metu atostogavęs britas Steve`as Johnsonas.

„Vis dėlto neilgai trukus paaiškėjo, kad tai – šūviai, žmonės pradėjo šaukti ir bėgti“, – tęsė jis. „Islamo valstybė“ pranešė, kad kurorte šaudęs asmuo – tai Abu Yahya al Qayrawani. Šiai teroristinei organizacijai artimose socialinių tinklų paskyrose paskelbtos ir šio asmens nuotraukos.

Vakar ginkluotam vyrui pradėjus šaudyti Suso paplūdimyje, žuvo 39-i žmonės. Tai Tuniso, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Belgijos, Prancūzijos ir Airijos piliečiai. Užpuoliką nukovė policija. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“.