Pasaulyje

2019.05.31 14:13

Rusijos opozicionierius Chodorkovskis: visi normalūs rusai nenori, kad Donbase lietųsi kraujas

atnaujinta 14.25
Saulius Jakučionis, BNS2019.05.31 14:13

Lietuvoje viešėję Rusijos opozicijos politikai tikisi, kad pradėjus dirbti naujam Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, karas rytinėje šalies dalyje liausis.

„Aš labai tikiuosi, kad artimiausiu metu pavyks nutraukti žmonių aukas Donbase. Tai svarbiausia, ko ukrainiečiai tikisi iš savo naujo prezidento“, – žurnalistams Trakų rajone baigiantis vadinamajam Rusijos forumui sakė disidentu tapęs buvęs oligarchas Michailas Chodorkovskis.

„Visi normalūs rusai nenori, kad Donbase lietųsi kraujas“, – pridūrė jis.

Karas tarp Ukrainos pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų rytiniuose Donecko ir Luhansko regionuose tęsiasi nuo 2014 metų pavasario.

Ukraina, Rusija, Prancūzija ir Vokietija dar 2015 metais buvo sutarusios dėl paliaubų rytuose pagal vadinamuosius Minsko susitarimus, bet kariniai veiksmai iki šiol tęsiasi.

Žinomas Kremliaus kritikas Vladimiras Kara-Murza sakė, kad Rusijos valdžia vengia pripažinti, kad dalyvauja konflikte Ukrainoje, nes daugelis rusų nenori karo šioje šalyje.

„Kremliaus propaganda bando rodyti, kad Ukrainoje vyksta vidinis konfliktas, (...) o visiems žmonėms, kurie įrodo priešingai, (...) kyla grėsmė susidurti su žiauriomis valdžios represijomis“, – kalbėjo opozicionierius.

Jis tvirtino, kad ugnį Rytų Ukrainoje įtraukti įmanoma, tačiau normaliai susitarti dėl taikos ir teritorijų grąžinimo bus kur kas sunkiau.

„Tai karas, kurį pradėjo ne Ukraina ir ne Rusija. Jį pradėjo Putino režimas. Man atrodo, kad iš tikrųjų, visavertiškai ši problema bus išspręsta tik tada, kai Rusijos režimas pasikeis į normalią, demokratišką valdžią“, – sakė aktyvistas.

V. Zelenskis prezidento pareigas pradėjo eiti prieš kelias savaites. Šalies vadovas pažadėjo, kad vienas pagrindinių jo darbų bus siekti taikos rytų Ukrainoje. Apie galimas taikos derybas buvo užsiminę ir separatistų vadeivos.

Su V. Zelenskiu Kijeve dar prieš inauguraciją susitikęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad Ukrainos prezidentas yra „tvirai nusiteikęs siekti taikos“, bet „nenusileisti principinėse pozicijose, nedaryti jokių nuolaidų“.

„Jis nori pasiekti susitarimą, bet nori tai padaryti nepaminint Ukrainos interesu“, – teigė L. Linkevičius.

„Kaip jam tai seksis, labai sunku pasakyti, (...) bet mes kuo galėdami padėsime tą šaliai, kaip tai darėme iki šiol“, – pridūrė jis.

V. Kara-Murza tvirtino, kad pavydi Ukrainai dėl valdžios kaitos.

„Pas juos jau trečią kartą įvyksta taip, kad pareigas einantis prezidentas pralaimi rinkimus ir išeina. Pas mus per visą mūsų istoriją to nebuvo nė karto“, – kalbėjo Rusijos opozicijos veikėjas.

Karas rytų Ukrainoje nusinešė daugiau nei 13 tūkst. gyvybių.

Rusijos forumas Lietuvoje rengiamas nuo 2013 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.