Pasaulyje

2015.06.27 12:07

Mirtininkai Kuveito mečetėje pražudė kelias dešimtis žmonių, sustiprintas saugumas

BNS, Edmundas Jakilaitis2015.06.27 12:07

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) mirtininkui susisprogdinus vienoje Kuveito sostinės mečetėje per penktadienines pamaldas žuvo 27 žmonės, o ši Persijos įlankos valstybė paskelbė „visuotinę konfrontaciją“ su terorizmu.

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) mirtininkui susisprogdinus vienoje Kuveito sostinės mečetėje per penktadienines pamaldas žuvo 27 žmonės,  dar 200 sužeista. Ši Persijos įlankos valstybė paskelbė „visuotinę konfrontaciją“ su terorizmu.

Po vakarykščio teroristinio išpuolio Kuveite, šalies naftos gamyklose iki aukščiausio lygio sustiprintas saugumas. Šeštadienį šalyje paskelbta gedulo diena.  Policija sulaikė kelis įtariamuosius, kuriuos apklausia. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė su "Islamo valstybe" save siejanti grupuotė.

Sveikatos apsaugos ministras Ali al Obaidi  sakė valstybinei Kuveito televizijai, kad žuvusiųjų padaugėjo iki 27, o dar bent 222 žmonės buvo sužeisti per pirmąjį mirtininko išpuolį, kada nors įvykdytą šio naftos turtingo emyrato šiitų mečetėje.

Ši ataka, įvykdyta per musulmonų šventąjį pasninko mėnesį Ramadaną, pagal aukų skaičių yra viena didžiausių per Kuveito istoriją.

Ministrų kabinetas po skubiai sušaukto pasitarimo paskelbė, kad visose saugumo agentūros ir policijoje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis ir kad bus duotas atkirtis „juodajam terorui“.

„Kabinetas pabrėžia, kad imsis visų būtinų priemonių, kad išrautų šią rykštę, ir skelbia visuotinę konfrontaciją prieš teroristus“, – sakoma pranešime, paskelbtame po to posėdžio.

Kuveitas taip pat paskelbė šeštadienį nacionalinio gedulo diena.

Su IS susijusi Saudo Arabijoje veikianti grupuotė, pasivadinusi „Nadždo provincija“, pareiškė, kad kovotojas Abu Suleimanas al Muwahhidas susprogdino bombą mečetėje, kuri esą skleidė šiitų mokymą tarp sunitų.

„Islamo valstybė“, kuri yra radikali sunitų grupuotė, laiko šiitus atskalūnais. „Nadždo provincija“ pastarosiomis savaitėmis prisiėmė atsakomybę dėl panašių sprogdinimų šiitų mečetėse Saudo Arabijoje.

Ligoninėse po sprogimo paskelbta neįprasta padėtis

Po tos atakos vienas saugumo pareigūnas sakė, kad „tai buvo mirtininko sprogdinimas“, o incidento liudininkai pasakojo, kad sprogdintojas įžengė į mečetę per savaitines vidurdienio pamaldas.

Mečetės vyriausiasis dvasininkas Abdullah al Mazeedi sakė naujienų agentūrai KUNA, kad sprogimas driokstelėjo galinėse maldininkų eilėse, kai maldos namuose buvo apie 2 000 žmonių.

Pasak jo, sprogimas apgadino mečetės vidų; nukrito keli sietynai.

Kuveito emyras šeichas Sabah al Ahmadas al Sabah tuojau po išpuolio apsilankė šiuose maldos namuose. Valstybinės televizijos parodytame reportaže matėsi, kad lyderis buvo sukrėstas šiurpių vaizdų.

Jis vėliau pareiškė, kad ši „nusikalstama ataka yra desperatiškas ir piktavališkas mėginimas sugriauti Kuveito nacionalinę vienybę“.

Keliose ligoninėse buvo paskelbta nepaprastoji padėtis dėl sužeistųjų antplūdžio, o centrinis kraujo bankas paprašė skubios donorų pagalbos.

Kuveite šiitai sudaro apie trečdalį vietos gyventojų, kurių šalis turi 1,3 milijono.

Vidaus reikalų ministerija nurodė pradėjusi nuodugnų šio incidento tyrimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt