Pasaulyje

2019.06.01 21:13

Ne vien dezertyrų gaudymas – Šiaurės Korėjos režimas pelnosi iš narkotikų kontrabandos

LRT.lt2019.06.01 21:13

Gegužę Kinijos pareigūnai areštavo keletą asmenų, susijusių su Šiaurės Korėjos narkotikų kontrabandos tinklu, užmegztu Janbiano korėjiečių autonominėje prefektūroje Dzilino provincijoje, kuri ribojasi su Šiaurės Korėja, praneša „Radio Free Asia“.

Pasak skirtingų šaltinių, Kinijos valdžia šiam atvejui skiria ypatingą dėmesį, nes policijos atliekamų tyrimų metu paaiškėjo, jog narkotikų tinklas susijęs su Šiaurės Korėjos saugumo pareigūnais. Tai dar labiau pablogins ir taip įtemptus šalių santykius.

Šaltinis iš Janbiano portalui „Radio Free Asia“ praeitą savaitę minėjo, kad pasienyje buvo sustiprinta apsauga.

„Kelyje iš Janbiano, pietinės (Šiaurės Korėjos) sienos link, įrengti du nauji apsaugos postai. Taip pat pasienyje daug atidžiau atliekama automobilių patikra“, – kalbėjo šaltinis.

„Patikros atliekamos daug dažniau, kadangi policija sugavo stambius narkotikų prekeivius. Jie bingdu (metamfetaminą) gabeno iš Hesano. Šis miestas išsidėstęs palei upę Šiaurės Korėjoje“, – pasakojo šaltinis portalui „Radio Free Asia“.

Vakaruose metamfetaminu vadinama narkotinė medžiaga šiame regione vadinama įvairiai. Naujausiuose „Radio Free Asia“ pranešimuose metamfetaminas vadinamas „ledu“ (angl. ice). Tai – Šiaurės Korėjoje paplitusio neoficialaus narkotinės medžiagos pavadinimo vertimas. Metamfetaminas Šiaurės Korėjoje neoficialiai vadinamas „bingdu“.

Ryšiai su valdžia

Pasak šaltinio, pastarieji policijos vykdyti reidai atskleidė, kad Šiaurės Korėjos valdžia yra įsitraukusi į narkotikų gamybą ir prekybą ir naudojasi tuo kaip metodu, padedančiu pasipelnyti užsienio valiutos.

Ji šaliai itin reikalinga dėl įvykusių pokyčių ekonomikoje – perėjimo prie rinkos ekonomikos ir JAV bei Jungtinių Tautų taikomų sankcijų.

 „Didelį kiekį metamfetamino į Kiniją gabenantys Šiaurės Korėjos gyventojai nėra smulkūs prekybininkai, pardavinėjantys narkotikus asmeninėms reikmėms. Jie – užsienio valiutą generuojančios organizacijos dalis, kurią saugo Šiaurės Korėjos valdžia“, – kalbėjo šaltinis portalui „Radio Free Asia“.

„Jie keliauja po tokius miestus Šiaurės Korėjos ir Kinijos pasienyje kaip Hesanas ir Janbianas, ir susižeria krūvą pinigų gabendami metamfetaminą į Kiniją. Tyrimų metu buvo atskleista, kad narkotikų prekybos tinklo prekeiviai, kuriuos (gegužės pradžioje) areštavo policininkai, iš tiesų yra (Šiaurės Korėjos) saugumo departamento arešto komandos pareigūnai, kurie buvo išsiųsti į Kiniją suimti kitą pareigūną, neseniai dezertyravusį į Kiniją“, – „Radio Free Asia“ pasakojo šaltinis.

Anot jo, anksčiau pareigūnai turėjo galimybę pasinaudoti ryšiais su Kinijos valdžia ir gauti leidimą patekti į šalį atlikti oficialias pareigas, bet tuo pačiu jie galėdavo gabenti narkotikus ir tokiu būdu papildomai užsidirbti: „Atvykti į Kiniją Šiaurės Korėjos saugumo pareigūnams visada padeda Kinijos saugumo ministerija, todėl jie gali ieškoti Šiaurės Korėjos dezertyrų, – pasakojo šaltinis. – Tada jie pasinaudoja savo asmeninias ryšiais su Kinijos pareigūnais ir plečia didelio masto narkotikų gabenimo tinklą Kinijoje.“

Papildoma veikla

Kitas šaltinis, gyvenantis netoli Jandzi, minėjo, kad narkotikų prekyba, kaip papildoma veikla šalia oficialių pareigų, yra šalyje paplitusi praktika, teigia portalas „Radio Free Asia“.

„Nuo praeitų metų į Kiniją išsiųsti beveik tūkstantis (Šiaurės Korėjos) saugumo pareigūnų. Slapta veikę Janbiano, Jandzijo ir Šenjango srityse, jie turėjo galimybę sugauti aukšto rango Šiaurės Korėjos dezertyrus ir surinkti informaciją, o tuo pačiu ir už metamfetamino gabenimą uždirbti užsienio valiutos“, – „Radio Free Asia“ sakė antrasis šaltinis.

„Tiesa, kad Kinijos valstybės saugumo pareigūnai padėjo Šiaurės Korėjos pareigūnams patekti ir įsitraukti į veiklą Kinijoje, bet nėra aišku, ar jie žinojo apie metamfetamino gabenimą. Nors Kinijos valdžia ir yra linkusi užmerkti akis prieš kontrabandą, ji niekada netoleravo narkotikų kontrabandos. Visai įmanoma, kad Šiaurės Korėja metamfetaminą gabeno slapta nuo Kinijos saugumo pareigūnų“, – pridūrė jis.

Sena tradicija

Antrasis šaltinis užsiminė, kad Kinijos reputacijai grėsmė kilo tada,  kai per šalį iš Šiaurės Korėjos gabenamas metamfetaminas pasiekė Pietų Korėją, Japoniją ir JAV.

„Kinijos valdžia pasiryžusi griežtai kovoti su narkotikų kontrabanda Janbiane ir (pati) nušalins saugumo pareigūnus, susijusius su šiuo įvykiu“, – kalbėjo antrasis šaltinis portalui „Radio Free Asia“.

Didėjant įtampai tarp dviejų šalių, antrasis šaltinis sako, kad Kinijos valdžiai, kuri mažiau toleruoja Pchenjane klestinčią korupciją, tai galėtų būti nauja pradžia.

„Iki šiol, kai Šiaurės Korėjos pareigūnai įsivėlė į korupciją su Kinijos teisinėmis institucijomis, tokiomis kaip policija ar sienos apsaugos tarnybos, Kinijos valdžia nusisukdavo. Bet areštavus keletą asmenų, kinai ėmė skleisti baimę, tarsi skelbtų karą su nelegaliomis Šiaurės Korėjos veikomis“, – kalbėjo šaltinis.

Gerai žinoma, kad Šiaurės Korėja narkotikų prekyba užsiima siekdama pasipelnyti ir gauti užsienio valiutos.

Tuo ši šalis užsiima jau nuo 20 a. aštuntojo dešimtmečio pradžios, kai šalį valdė Kim Il Sungas. 2014 m. pasirodžiusioje Šiaurės Korėjos Žmogaus teisių komiteto ataskaitoje nurodyta, kad 1976 m. šalis neįvykdė tarptautinių skolų įsipareigojimų ir jos ambasadoms buvo liepta „apsirūpinti finansais“ vykdant narkotikų kontrabandą, rašo „Radio Free Asia“.

Ataskaitoje nurodyta, kad užsiimti narkotikų kontrabanda buvo nustota 20 a. 10 deš. Vidury, bet tada sulaukus valdžios paramos buvo pradėtas gaminti metamfetaminas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.