Pasaulyje

2019.05.30 14:40

Izraelyje vėl bus rengiami rinkimai, nes premjeras nesitraukia iš valdžios

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.30 14:40

Izraelio parlamentas vakar netikėtai savo pasileido ir šalyje vėl bus rengiami parlamento rinkimai – jau antri šiemet. Tai kelia gyventojų nepasitenkinimą, bet ilgametis šalies premjeras nesiruošia užleisti pozicijų.

Gyvetojai reiškia nepasitenkinimą, tačiau tokį sprendimą priėmė premjeras Benjaminas Netanyahu, po to kai jam per pusantro mėnesio nepavyko suformuoti valdančiosios daugumos ir vyriausybės.

Tai turbūt vienas trumpiausiai dirbusių parlamentų – tik prieš pusantro mėnesio vyko rinkimai, kuriuos laimėjo B. Netanyahu partija, o dabar pats parlamentas nusprendė save paleisti. Jam nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos per 28 dienas, tuomet prezidentas jam davė dar 14 papildomų dienų, tačiau šį vidurnaktį laikas formuoti koaliciją baigėsi. Dėl padėties B. Netanyahu kaltina gynybos ministrą Avigdorą Liebermanną. 

„Šešiasdešimt iš 75 mandatų, kuriuos gavo dešinysis sparnas įvykdė tai, ką ir žadėjo. Viena partija pasielgė priešingai. A. Liebermannas, deja, apgavo savo rinkėjus. Nuo pat pirmos akimirkos jis neketino įgyvendingi to, ką buvo sakęs“, – pareiškė B. Netanyahu.

A. Liebermanno partija nesutiko jungtis į valdančiąją koliciją, kol nebus panaikinta išimtis ultraortodoksams dėl privalomosios karinės tarnybos. Dalis gyventojų pritaria premjerui ir taip pat kaltina būtent A. Liebermanną. 

„Su visa derama pagarba, ponas Liebermannas išdavė rinkėjus ir savo šalį. Jis nuvedė šalį į dar vienus rinkimus, kurių mums visiškai nereikia ir kainuos jie milijardus, kuriuos galėtume išleisti kitur. Kam vėl reikia rinkimų?“, – žurnalistams sakė Jeruzalės gyventojas Nissimas ben Ataras.

Tačiau dėl naujų rinkimų kalčiausias būtent B. Netanyahu. Ilgametis Izraelio vyriausybės vadovas nenorėjo užleisti vietos kitiems ir leisti kitoms jėgoms bandyti formuoti daugumą, nes tuomet jis prarastų premjero postą. 

„Esu šokiruota. Negaliu patikėti, kad po paskutinių rinkimų, kurie vyko prieš pusantro mėnėsio, vėl esame toje pačioje smėlio dėžėje. Niekam nerūpi finansai, kiek pinigų bus iššvaistyta, laiko, energijos. Užuot tvarkęsi su tikromis problemomis, vėl žaidžiam smėlio dėžėje“, – pasakojo Jeruzalės gyventoja Brenda Horowitz Prawer.

Šio posto B. Netanyahu reikia ir dėl teisinės neliečiamybės. Netrukus jam bus pateikti kaltinimai dėl korupcijos, prieš jį pradėti net keli tyrimai.

Jo partija jau parengusi vieną įstatymą, kuris apsaugotų B. Netanyahu ir kitą, kuris sumažintų Aukščiausiojo teismo galias, tačiau dabar abu įstatymai nebus priimti.

Jeigu ir vėl laimėtų rinkimus, kurie vyks rugspėjo 17-ąją, iki apkaltinimo šių įstatymų parlamentas priimti greičiausia nespės ir B. Netanyahu turės stoti prieš teismą, o tada, tikėtina, atsiras spaudimas trauktis iš partijos lyderio pozicijos. Tiesa, viešai „Likud“ partijos nariai iššūkio B. Netanyahu nemeta, bent jau kol kas.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 8:42 min.

Žinios. Naujos valdančiosios koalicijos formavimas – grėsmė ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.