Pasaulyje

2019.05.30 12:14

JAV prezidento padėjėjas ir žentas Kushneris atvyko derybų į Jeruzalę

BNS 2019.05.30 12:14

JAV prezidento Donaldo Trumpo padėjėjas ir žentas Jaredas Kushneris, atvykęs į Artimuosius Rytus tartis dėl laukiamo Baltųjų rūmų plano Izraelio ir palestiniečių taikos klausimu, ketvirtadienį lankosi Jeruzalėje.

J. Kushneris turėtų susitikti su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu, bet detalių apie jo darbotvarkę neskelbiama.

JAV ambasados atstovė patvirtino, kad į Izraelį jis atvyko po apsilankymų Maroke ir Jordanijoje.

J. Kushneris, kurį lydi D. Trumpo patarėjas, specialusis atstovas tarptautinėms deryboms Jasonas Greenblattas ir Vašingtono specialusis pasiuntinys Iranui Brianas Hookas, yra Baltųjų rūmų seniai žadėto, bet dar nepateikto Artimųjų Rytų taikos plano pagrindinis architektas.

Anksčiau planas buvo atidėtas dėl balandžio 9 dieną įvykusių Izraelio rinkimų ir gali būti vėl atidėtas dėl naujų Izraelio politikos įvykių. Rugsėjį Izraelis turi surengti naujus visuotinius rinkimus, nes B. Netanyahu nepavyko suformuoti koalicinės vyriausybės, o Baltųjų rūmų planą daugelis laiko pernelyg opiu, kad jį būtų galima pristatyti politinės kampanijos metu.

Palestiniečių vadovybė jau atmetė amerikiečių planą, nurodydama, kad D. Trumpo veiksmai pademonstravo jį esant akivaizdžiai šališką Izraelio naudai.

Tarp tų veiksmų yra ginčijamo Jeruzalės miesto pripažinimas Izraelio sostine ir šimtų milijonų dolerių (eurų) pagalbos palestiniečiams nutraukimas.

Jordanijos karalius Abdullah II per J. Kushnerio vizitą trečiadienį tvirtino, jog „reikia intensyvinti pastangas, kad būtų pasiekta visapusiška ir tvari taika, pagrįsta dviejų valstybių sprendiniu, garantuojančiu nepriklausomos Palestinos valstybės su sostine Rytų Jeruzalėje įkūrimą“.

JAV savo taikos plano ekonominius aspektus turėtų išdėstyti per konferenciją Bahreine birželio 25–26 dienomis, bet palestiniečių lyderiai sako, kad šioje konferencijoje nedalyvaus.