Pasaulyje

2019.05.29 15:11

ES lyderiai tariasi, kas užims aukščiausius postus – blokuoja net telefono ryšį

Europos Sąjungos lyderiai tikisi per mažiau nei mėnesį susitarti, kas užims svarbiausius postus Bendrijoje. Tačiau Europos Parlamentas neturi aiškios daugumos, o valstybių lyderiai nori daugiau įtakos skiriant Europos Komisijos pirmininką, todėl prognozuojamos sunkios derybos.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sako, kad iš penkių svarbiausių postų bent du turėtų užimti moterys. Iš Briuselio LRT TELEVIZIJOS reporteris Edvardas Špokas praneša, kad kaip kompromisinė kandidatė į Europos Vadovų Tarybą minima ir kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Derybos dėl svarbiausių postų ES jau prasidėjo ir jos bus sunkios, nes sudaryti daugumą EP nebeužtenka dviejų partijų narių. O skiriant Europos Komisijos pirmininką didesnės laisvės nori ir valstybės narės. 

„Europos Vadovų Taryba naudosis savo vaidmeniu skiriant Europos Komisijos pirmininką. Tai reiškia, kad, kaip ir numatyta sutartyse, negali būti automatinio paskyrimo“, – sakė D. Tuskas.

Postų dalybos jau išskyrė ir didžiausius draugus – Vokietijos ir Prancūzijos lyderius – Angela Merkel palaiko daugiausiai balsų gavusios Europos liaudies partijos kandidatą vokietį Manfredą Weberį, o Emmanuelis Macronas sako, kad jei visi laikysis savo – derybos įstrigs. 

„Mano prioritetas, kad žmonės svarbiausiuose postuose palaikytų mūsų projektą, būtų charizmatiški, kūrybingi ir kompetetingi“, – sakė Prancūzijos prezidentas E. Macronas.

Per oficialią vakarienę blokuotas mobilusis ryšis parodo, kokia jautri buvo diskusija. Valstybių lyderiai tiksi, kad per mažiau nei mėnesį pavyks susitarti, kas vadovaus Europos Komisijai, Europos Centriniam bankui, koordinuos užsienio politiką, pirmininkaus vadovų susitikimams ir Europos parlamentui. 

„Visi turės persvarstyti savo pozicijas, svarbiausia išsaugoti galimybę veikti“, – teigė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Valstybių lyderiai taip pat sutiko, kad skirstant postus turi būti atstovaujamos ne tik svarbiausios politinės jėgos, bet ir didelės bei mažos šalys, taip pat Europos Rytai ir Vakarai, Pietūs ir Šiaurė. Žadama laikytis ir lyčių balanso. 

„Lyčių balansas reiškia mažiausiai dvi moteris. Ar tai įmanoma, pamatysime. Bet tai yra mano planas ir asmeninė ambicija. Ir dėl to jaučiau valstybių lyderių paramą, gal ne visų, bet daugumos“, – pareiškė D. Tuskas.

Europos Sąjungos politinėms partijoms, institucijoms ir valstybėms narėms įsivėlus į svarbiausių postų dėliones, daugiau šansų įgyja vadinamieji kompromisiniai kandidatai, tarp kurių ir kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Ji sutaria su A. Merkel, vertinama Briuselyje dėl aštrumo, tiesa, koją jai gali pakišti aštri Rusijos kritika. Tačiau, kaip juokauja diplomatai, viskas priklausys, kaip susidėlios žvaigždės. 

Plačiau žiūrėkite E. Špoko reportaže nuo 1:45 min.

Žinios. Latvija turi naują prezidentą: juo tapo teisininkas Egilas Levitas