Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.28 15:49

Austrijoje žlugo vyriausybė, bet kanclerį gelbėja Europos Parlamento mandatas

Austrijos prezidentas Aleksanderis van der Bellenas oficialiai paleido šalies vyriausybę ir paskyrė laikiną. Tokių veiksmų buvo imtasi, kai parlamentas pareiškė nepasitikėjimą kancleriu Sebastianu Kurzu ir jo vyriausybe.

S. Kurzas tapo pirmuoju per pokario dešimtmečius Austrijos vyriausybės vadovu, išverstu iš posto pareiškus nepasitikėjimą dėl politinės korupcijos skandalo. Laikinuoju kancleriu paskirtas finansų ministras Hartwigas Logeris.

Pirmalaikiai rinkimai Austrijoje vyks rugsėjį, o nuverstas kancleris S. Kurzas sau užsitikrino vietą Europos Parlamente.

Austrijos politikos skandalas kilo, kai buvo paviešinta 2017 metais prieš pat rinkimus nufilmuota vaizdo medžiaga.

Joje Laisvės partijos (FPO) lyderis, po rinkimų tapęs vicekancleriu, Heinzas-Christianas Schtrache neva Rusijos oligarcho dukterėčiai žada vyriausybės finansuojamus projektus, mainais už paramą jo Laisvės partijai.

Kancleris S. Kurzas skubiai atšaukė koaliciją su Laisvės partija ir paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Tačiau opozicinei Austrijos socialdemokratų partijai to nepakako ir jie surengė balsavimą parlamente dėl nepasitikėjimo kancleriu S. Kurzu, kuriam turi tekti atsakomybė už koalicijos partnerio sukeltą skandalą

Nepasitikėjimą surengę socialdemokratai kaltino vyriausybės vadovą piknaudžiavus valdžia. 

S. Kurzas tapo trumpiausiai pabuvusiu kanclerio poste Austrijos politiku. Kai buvo išrinktas 2017 pabaigoje, buvo jauniausias pasaulyje vyriausybės vadovas, tuomet jam buvo 31-eri. Tad buvęs politikos vunderkindas virto nuverstu vyriausybės vadovu.

Liaudies partijos pergalė rinkimuose į Europos Parlamentą jam užtikrina europarlamentaro mandatą. Rekordiniai 35 proc. balsų tapo saugumo pagalve ir S.Kurcui. 

„Pastarosiomis dienomis nuolat girdėdavome kitas partijas – Laisvės partiją, socialdemokratus sakant, kad Kurzas turi trauktis. Bet tai tik tų dviejų partijų programa. Štai, ką galiu pasakyti – turiu jus nuvilti, tebesu čia“, – pareiškė S. Kurzas.

Jis žada palaikyti vadinamąją technokratų vyriausybę, kuri dirbs iki rinkimų rugsėjį. Laikinuoju kancleriu tapo finansų ministras H. Logeris iš tos pačios Liaudies partijos, o kai kurie ministrai taip pat laikinai lieka postuose.

„Tai laikinas sprendimas, kol priimsime sprendimus, kurie galios iki naujų rinkimų rugsėjį“, – sakė šalies prezidentas A. van der Bellenas.

Opozicija negailėjo kaltinimų S. Kurzui į koaliciją pasikvietus kraštutinių dešiniųjų Laisvės partiją, kurios narių ekstremistinės pažiūros metė šešėlį vyriausybei. 

Nepaisant vyriausybę sugriovusio skandalo, buvęs vicekancleris H.-C. Strache taip pat gali gauti europarlamentaro mandatą, mat jis buvo Laisvės partijos rinkimų sąrašo viršuje ir gali pretenduoti į vieną iš trijų partijos pelnytų vietų.

Bet nežinia, ar susikompromitavęs politikas į ją pretenduos. 

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 7:15 min.

Žinios. Socialdemokratas Bronius Bradauskas nusprendė: grįžtu į Seimą

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi