Pasaulyje

2019.05.28 17:26

JAV atstovas Ukrainoje: Zelenskiui renkantis komandos narius mes nepatarinėjame

LRT.lt 2019.05.28 17:26

Jungtinių Valstijų specialusis pasiuntinys Ukrainoje Kurtas Volkeris teigia, kad jo šalis atidžiai stebi procesus prie šios šalies vairo stojus Volodymyrui Zelenskiui ir pozityviai žvelgia į jo deklaruotą atsidavimą reformoms, tačiau politikos naujokui renkantis komandą nuo patarimų susilaiko.

Prieš kelias savaites asmeninis Donaldo Trumpo advokatas Rudy Giulianis atšaukė planuotą vizitą į Kijevą, kurį paaiškino „JAV priešais“, esančiais V. Zelenskio aplinkoje. 

„Remdamasis tuo, ką girdėjau iš dviejų labai patikimų žmonių... prezidentas (V. Zelenskis) apsuptas žmonių, kurie yra prezidento (D. Trumpo) priešai (...) ir, tam tikrais atvejais, Jungtinių Valstijų priešai“, – televizijai „Fox News“ aiškino R. Giuliani. 

Ukrainoje kritikuotas ir Andrijaus Bohdano, dirbusio advokatu Ukrainos oligarchui Ihoriui Kolomoiskiui, paskyrimas. Jis praėjusią savaitę tapo V. Zelenskio administracijos vadovu ir taip sustiprino nuogąstavimus, esą naujasis prezidentas gali būti priklausomas nuo minėto milijardieriaus.

Antradienį tiesioginėje transliacijoje internetu atsakinėjęs į daugiausiai užsienio žiniasklaidos klausimus K. Volkeris teigė, kad JAV skatina tik laikytis tam tikrų principų.

„Nedavėmė jokių specifinių patarimų, kurie liestų asmenybes“, – sakė K. Volkeris.

Konferencijoje jis taip pat kalbėjo apie Ukrainos perspektyvas tapti NATO nare. Atsargiai žodžius rinkęs diplomatas pripažino, kad karas šalies rytuose šias perspektyvas apsunkina, tačiau tai neturėtų siųsti klaidingo signalo Rusijai.

„Faktas, jog Rusija yra okupavusi dalį Ukrainos ir jos viduje vyksta konfliktas, yra rūpestis ir NATO šalys nenori prisiimti konflikto. Tuo pačiu aš manau, kad tai siunčia klaidingą žinią Rusijai – kad tereikia užpulti šalį ir to užteks, jog šios narystė nebūtų svarstoma. Norėčiau, jog būtų aišku – mes ir toliau palaikysime 2008 metų Bukarešto įsipareigojimus, kad Ukraina vieną dieną taps NATO nare. Mes norime dirbti kartu su Ukraina, padėti įveikti iššūkius, su kuriais ji susiduria, kad jos pozicijos (tapti NATO nare) būtų kuo geresnės“, – sakė K. Volkeris.