Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.28 14:30

Serbija paskelbė visišką kariuomenės mobilizaciją po policijos areštų Kosove

atnaujinta 17.06
BNS 2019.05.28 14:30

Serbija antradienį paskelbė visišką savo ginkluotųjų pajėgų parengtį, Balkanuose smarkiai išaugus įtampai dėl pranešimų, kad gerai ginkluota Kosovo policija įžengė į serbų gyvenamus šios buvusios Serbijos provincijos rajonus ir areštavo kelis asmenis.

Serbijos valstybinė televizija pranešė, kad Kosovo specialiajai policijai anksti ryte šarvuotomis transporto priemonėmis „įsiveržus“ į vieną kaimą Kosovo šiaurėje girdėjosi šūviai ir buvo panaudotos ašarinės dujos. Šiame su Serbija besiribojančiame regione 90 proc. gyventojų sudaro serbai, atsisakantys būti Kosovo dalimi.

Kosovo ministras pirmininkas Ramushas Haradinajus patvirtino reidą ir socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad Kosovo šiaurėje vyksta „operacija prieš kontrabandą ir organizuotą nusikalstamumą“.

Prezidentas Hashimas Thaci paragino serbų mažumą laikytis ramiai ir remti policiją. Pasak jo, kova su organizuotu nusikalstamumu paspartins šalies integraciją į Vakarus.

„Tie, kas dalyvauja nelegalioje veikloje, keliaus už grotų“, – parašė jis savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ ir pridūrė, kad policijos operacija nėra nukreipta į etnines grupes.

Kosovo pareigūnai nurodė, kad per operaciją buvo sužeisti mažiausiai du policininkai.

Serbijos vyriausybės pareigūnas Marko Djuričius sakė, kad Kosovo policijos veiksmais siekiama bauginti serbus ir išvaryti juos iš Kosovo, o tai „ne tik grėsmė stabilumui, bet ir labiausiai tiesioginė grėsmė taikai“.

„Jei tai tučtuojau nesiliaus, nėra abejonių, kaip Serbija reaguos jau šios dienos metu“, – perspėjo M. Djuričius.

Valstybinė televizija pranešė, kad Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius įsakė paskelbti visišką pajėgų, dislokuotų netoli sienos su Kosovu, parengtį. Taip pat pranešta apie Serbijos pajėgų judėjimą tame rajone.

Bet koks ginkluotas Serbijos įsiveržimas į Kosovą reikštų tiesioginį susidūrimą su ten dislokuotais NATO taikdariais.

Valstybinė televizija taip pat pranešė, kad išaugus įtampai vyksta šalies aukščiausios saugumo institucijos susirinkimas. Pranešime sakoma, kad A. Vučičius vėliau antradienį parlamente kalbės apie besirutuliojančius įvykius.

Serbija Kosovo kontrolę prarado po NATO įsikišimo 1999 metais, kai buvo sustabdyta kruvina serbų kampanija prieš Kosovo albanų separatistus ir civilius. Serbija nepripažįsta Kosovo 2008 metų nepriklausomybės deklaracijos.

Pirmadienį A. Vučičius perspėjo dėl susirėmimų Kosove atsinaujinimo, jei netrukus nebus suderėtas „kompromisinis“ sprendimas šiai daugiausia albanų gyvenamai buvusiai Serbijos provincijai.

Reidas susidūrė su „ginkluotu pasipriešinimu“

Kosovo policijos pajėgos, anksti antradienį surengusios reidą serbų gyvenamoje šiaurinėje šalies dalyje, susidūrė su „ginkluotu pasipriešinimu“, pranešė pareigūnai.

Šis reidas prieš kolegas pareigūnus ir kitus asmenis, įtariamus organizuotu nusikalstamumu, padidino įtampą tarp Prištinos ir Belgrado.

Operacija buvo surengta regione prie sienos su Serbija – prekių kontrabandos židinyje.

Kosovo specialioji policija pranešė sulaikiusi „kelis policijos pareigūnus ir kelis piliečius“, įtariamus dalyvavimu nusikaltėlių gaujose, prekių kontrabanda, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir kyšininkavimu.

Sveikatos apsaugos pareigūnai vietos žiniasklaidai sakė, kad kol kas dėl sužeidimų buvo suteikta medicininė pagalba keturiems policijos pareigūnams, kurių du buvo sužeisti šaunamaisiais ginklais. Visų keturių vyrų būklė stabili, nurodė ligoninė.

Be „ginkluoto pasipriešinimo Šiaurės Mitrovicoje“ – serbiškojoje miesto dalyje – policija „taip pat susidūrė su blokadomis kai kuriuose keliuose“.

Pareigūnai „buvo priversti panaudoti būtinas priemones keliams atidaryti, kad galėtų tęsti policijos operaciją," priduriama policijos pareiškime.

Rusija reikalauja paleisti darbuotoją

Rusija reikalauja Kosovo pareigūnų nedelsiant paleisti Jungtinių Tautų darbuotoją, rusą Michailą Krasnoščiokovą, sulaikytą ir sužeistą per policijos operaciją Kosovo šiaurėje.

Rusijos ambasadorius Belgrade Aleksandras Čepurinas antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Mes pasipiktinę šia provokacija.“

Pasak A. Čepurino, sulaikytas Rusijos pilietis yra JT misijos Kosove UNMIK bendradarbis.

Ambasadorius pridūrė: „Mes reikalaujame tuojau pat paleisti Rusijos (pilietį) ir patraukti atsakomybėn visus, kas atsakingi už šį skandalingą incidentą.“

JT misija Kosove antradienį taip pat pareikalavo tuojau pat paleisti du darbuotojus, kurie buvo sužeisti ir sulaikyti per policijos reidus Kosovo šiaurėje, ir išreiškė „didelį susirūpinimą“ susidariusia padėtimi.

Kiek vėliau misijos atstovė Sanam Dolatshahi pranešė, kad antradienį ryte Kosove areštuotas misijos pareigūnas, Rusijos pilietis, išėjo į laisvę.

„Vienas UNMIK pareigūnas, Rusijos pilietis, paleistas į laisvę“, – Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ sakė atstovė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi