Pasaulyje

2019.05.28 11:29

Talibai vyksta į derybas Maskvoje – ieškos kaip užbaigti konfliktą Afganistane

BNS2019.05.28 11:29

Talibano atstovai dalyvaus konferencijoje Maskvoje, antradienį patvirtino talibų atstovas  Zabihullah Mujahidas.

„Delegacija dalyvaus konferencijoje, skirtoje paminėti Rusijos ir Afganistano diplomatinių santykių užmezgimo šimtąsias metines, vyksiančioje gegužės 28 dieną. Be to, delegacija diskutuos apie Afganistano ateitį su virtine afganų politikų per Afganistano konferenciją, planuojamą gegužės 29-ąją“, – pareiškė talibų atstovas.

Kaip pranešama, talibų delegacija taip pat ketina surengti „uždarų susitikimų su aukšto rango RF (Rusijos Federacijos) pareigūnais“.

Talibano pranešime sakoma, kad į Maskvą atvyksta 14 asmenų delegacija, vadovaujama judėjimo lyderio pavaduotojo politiniais klausimais mulos Abdul Ghani Baradaro.

Susitikime taip pat turėtų pasirodyti buvęs Afganistano prezidentas Hamidas Karzai. Jo atstovas Yousofas Saha leido suprasti, kad Afganistano ir Talibano delegacijos gali susitikti neoficialių derybų metinių minėjimo kuluaruose, tačiau pabrėžė, kad jokių garantijų nėra.

Šios derybos galėtų būti antras sukilėlių judėjimo lyderių susitikimas su opozicijos lyderiais Rusijoje. Vasario mėnesį vykusiame retame abiejų šalių susitikime Talibano atstovai ir Afganistano politikai kartu meldėsi ir šnekučiavosi prie vaišių stalo. 

Tačiau šiame neoficialiame susitikime nebuvo dabartinio prezidento Ashrafo Ghani administracijos atstovų. Kyla nerimas, kad dabartinė administracija prie taikos derybų proceso neprileidžiama.

Susitikimas Maskvoje rengiamas praėjus kelioms savaitėms po JAV ir Talibano šeštojo derybų rato Dohoje, pasibaigusio šalims nepasiekus pažangos derybose, siekiant užbaigti 18 metų trunkantį konfliktą Afganistane.

Pasak Talibano, taikos derybos įstrigo dėl esminio klausimo: kada iš Afganistano bus išvestos užsienio šalių pajėgos.

Tačiau JAV nesutinka tartis dėl pajėgų išvedimo kaip vienos iš sutarties sąlygų, kol Talibanas nepateiks saugumo garantijų, nepaskelbs paliaubų ir neprisiims kitų įsipareigojimų. Vienas jų – pradėti dialogą su Kabulo vyriausybe ir kitais Afganistano atstovais.

Atrodo, kad Maskvos įtaka šiam procesui didėja. Praėjusią savaitę JAV paskelbė, kad Vašingtonui pavyko susitarti su Rusija ir Kinija dėl pagrindinio taikos susitarimo, dėl kurio deramasi Afganistane, formulės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt