Pasaulyje

2019.05.27 17:09

Izraelio parlamentas atliko pirmąjį žingsnį savęs paleidimo link

atnaujinta 19.46
BNS 2019.05.27 17:09

Izraelio parlamentas pirmadienį atliko pirmąjį žingsnį, ruošdamasis save paleisti, įstrigus deryboms dėl koalicijos po balandį vykusių rinkimų.

Įstatymų leidėjai 65 balsais prieš 43, dar šešiems deputatams susilaikius, preliminariai patvirtino teisės aktą dėl parlamento paleidimo, sakoma Kneseto tinklalapyje paskelbtoje žinutėje.

Kad šis sprendimas būtų galutinai patvirtintas, turės įvykti dar trys balsavimai – tuomet galėtų būti surengti pakartotiniai rinkimai.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu kol kas nesugebėjo sudaryti susitarimo, kad suformuotų valdančiąją koaliciją. Tai jis privalo padaryti vėliausiai iki trečiadienio vakaro.

Kiek anksčiau buvo skelbiama, kad Izraelyje deryboms dėl koalicijos pirmadienį liekant aklavietėje dėl premjero Benjamino Netanyahu ir vienos dešiniojo sparno partijos lyderio ginčo, balandžio 9 dieną išrinktas parlamentas rengia įstatymo projektą, kurį priėmęs save paleistų.

Tai daroma artėjant koalicinės vyriausybės suformavimo terminui, bet nesimatant jokios pažangos. Jei įstatymo projektas bus priimtas, Izraelyje vyks antra per kelis mėnesius rinkimų kampanija.

B. Netanyahu atrodė turintis aiškias galimybes suformuoti daugumos koaliciją, kai jo partija „Likud“ per balandžio 9-osios rinkimus užsitikrino 35 vietas parlamente.

Tačiau pastarosiomis dienomis jo numatomą vyriausybę ištiko krizė, nes buvęs gynybos ministras Avigdoras Liebermanas atsisakė nusileisti žydų ultraortodoksų partijų reikalavimams. Jis nori naujo įstatymo, pagal kurį ultraortodoksų vyrai būtų šaukiami į kariuomenę.

Pirmadienį A. Liebermanas sakė, kad nenusileis ir kad verčiau teikia pirmenybę naujiems rinkimams, jei jų reikės. Be jo B. Netanyahu, kuris koalicinę vyriausybę turi suformuoti iki trečiadienio vakaro, neturi daugumos.

Rinkimai taip greitai po ankstesnių Izraelyje būtų beprecedenčiai ir nuogąstaujama dėl jų išlaidų bei užsitęsiančio politinio paralyžiaus.

Izraelio parlamentas pirmą žingsnį savęs paleidimo link galėtų žengti jau pirmadienį vakare. Vėliau reikėtų kitų balsavimų dėl rinkimų.

Pirmadienį B. Netanyahu partija „Likud“ paragino A. Liebermaną ir jo partiją „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) sutikti su kompromisu ir sudaryti sąlygas suformuoti koaliciją.

Pasak A. Liebermano, jis jau padarė nuolaidų ir nėra pasirengęs žengti dar toliau.

Jo partija kontroliuoja penkias vietas parlamente ir B. Netanyahu reikia jo paramos tai koalicijai, kurios premjeras siekia.

Privalomoji karinė tarnyba

„Tai principo reikalas“, – žurnalistams sakė A. Liebermanas. Jis B. Netanyahu nesugebėjimą suformuoti vyriausybės pavadino „didžiule, beprecedente nesėkme“.

Buvęs gynybos ministras siekia garantijos, kad būtų priimtas jo remiamas įstatymo projektas dėl ultraortodoksų privalomosios karinės tarnybos, kaip taikoma visiems kitiems Izraelio žydams.

Šis klausimas yra itin opus Izraelio politikoje. Minimam įstatymo projektui prieštarauja ultraortodoksų partijos, gavusios 16 vietų parlamente ir taip pat turinčios dalyvauti B. Netanyahu koalicijoje.

Jei koalicijos susitarimas iki trečiadienio vakaro nebus pasiektas, tai bus didelė nesėkmė B. Netanyahu.

Po balandžio rinkimų jo „Likud“ su dešiniojo sparno ir religinėmis sąjungininkėmis gavo 65 iš 120 vietų parlamente, tad B. Netanyahu pretenduoja į penktą kadenciją ir ilgiausiai dirbusio Izraelio premjero titulą vėliau šiais metais.

Jam ateinančiais mėnesiais taip pat gresia kaltinimai sukčiavimu, pasitikėjimo išdavimu ir kyšininkavimu.

Išankstinis teismo posėdis numatomas spalio pradžioje. Buvo pranešimų, kad B. Netanyahu naujos sudėties parlamente siekia įstatymo, pagal kurį jis galėtų būti apsaugotas nuo baudžiamojo persekiojimo.

Jei koalicijos susitarimo iki trečiadienio termino nebus, Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas galėtų suteikti B. Netanyahu dar dvi savaites, jei padarytų išvadą, kad premjeras yra vienintelis žmogus, galintis suformuoti naują vyriausybę.

Kitu atveju R. Rivlinas galėtų prašyti kito parlamento nario formuoti vyriausybę.

Daugelis mano, kad B. Netanyahu teikia pirmenybę naujiems rinkimams, o ne R. Rivlino pasirinkimui, nes premjeru galėtų būti pasirinktas kas nors kitas.