Pasaulyje

2019.05.27 09:29

Trumpas: tarp JAV ir Šiaurės Korėjos tvyro „didžiulė pagarba“

BNS2019.05.27 09:29

Tarp Jungtinių Valstijų ir Šiaurės Korėjos tvyro „didžiulė pagarba“, pirmadienį pareiškė JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris, nepaisant neseniai Pchenjano surengtų raketų bandymų, prognozavo „daug gerų dalykų“.

„Asmeniškai aš manau, kad su Šiaurės Korėja įvyks daug gerų dalykų, jaučiu tai. Galbūt esu teisus, galbūt klystu, bet jaučiu tai“, – sakė D. Trumpas prasidėjus deryboms su Japonijos premjeru Shinzo Abe Tokijuje.

„Nuėjome ilgą kelią, – tęsė JAV lyderis. – Tarp Jungtinių Valstijų ir Šiaurės Korėjos tikrai (tvyro) didžiulė pagarba.“

Šie D. Trumpo komentarai nuskambėjo nepaisant anksčiau šį mėnesį Pchenjano paleistų mažo nuotolio raketų. Šie bandymai, JAV prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono teigimu, pažeidė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas.

Pats D. Trumpas sekmadienį nesutiko su tokiu J. Boltono vertinimu ir savo pranešime socialiniame tinkle „Twitter“ pavadino tas raketas „nedideliais ginklais“, kurie „sukėlė nerimą kai kuriems mano žmonėms ir kitiems, bet ne man“.

JAV prezidentas šiuo metu vieši Tokijuje su valstybiniu vizitu. Pirmadienį jis tapo pirmuoju užsienio lyderiu, susitikusiu su naujuoju Japonijos imperatoriumi Naruhito.

Po susitikimo su imperatoriumi D. Trumpas ir Sh. Abe susėdo prie derybų stalo. Per jųdviejų derybas turėtų būti aptarti prekybos, Šiaurės Korėjos ir kariniai klausimai, taip pat kitos diplomatinės krizės, įskaitant tarp Vašingtono ir Teherano iškilusią įtampą.

Skelbiama, kad Sh. Abe pasisiūlė būti tarpininku, be to, Japonijos premjeras svarsto galimybę nuvykti vizito į Iraną. Tuo metu D. Trumpas pareiškė esantis atviras deryboms su Teheranu.

„Manau, Iranas norėtų surengti derybas, ir jei jie to nori, mes irgi esame pasirengę“, – sakė JAV vadovas.

„Pažiūrėsime, kas įvyks, bet aš žinau, kad (Japonijos) premjeras Abe palaiko artimus santykius su Iranu“, – pridūrė D. Trumpas.

Pasak jo, „niekas nenori, kad įvyktų kažkas siaubinga, ypač aš“.

D. Trumpas taip pat sakė, kad JAV ir Japonijos santykiai „yra kaip niekad geri“, tačiau sąjungininkės tebesidera dėl prekybos susitarimo. Pirmadienį JAV lyderis dar pakartojo, kad jo šalis kenčia nuo „didžiulio disbalanso“ prekybos santykiuose su Japonija.

„Dirbame ties tuo, ir esu tikras, kad per tam tikrą laiką tai išspręsime“, – pridūrė JAV vadovas. Jis sakė besitikintis, kad sąjungininkės „kai ką paskelbs, tikriausiai rugpjūtį, ir tai bus labai gerai abiem šalims“.

Nori susitikti su Kim Jong Unu

Japonijos premjeras Sh. Abe pirmadienį pareiškė užsitikrinęs JAV prezidento D. Trumpo palaikymą savo susitikimo su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu idėjai.

„Jaučiu, kad neturėdamas jokių išankstinių sąlygų turiu akis į akį susitikti su pirmininku Kim ir atvirai apsikeisti su juo nuomonėmis, – sakė japonų premjeras. – Prezidentas Trumpas... sakė, kad visiškai palaikys (šią idėją).“

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.