Pasaulyje

2019.05.27 07:25

Išrinktas Europos Parlamentas: euroskeptikų sėkmė pasiuntė žinutę dominavusioms partijoms

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.27 07:25

Po keturias dienas trukusio balsavimo išrinktas Europos Parlamentas. Rezultatai rodo susilpnėjusias tradiciškai parlamente dominuojančių centro dešinės ir centro kairės blokų pozicijas.

Išaugo parama kraštutinės dešinės ir euroskeptiškoms partijoms: Marine Le Pen „Nacionalinis sambūris“ išplėšė nors ir nedidelę, bet simboliškai svarbią pergalę prieš prezidento Emmanuelio Macrono aljansą; kraštutiniai dešinieji surinkę trečdalį balsų laimėjo Italijoje. Bet puikiai per rinkimus pasirodė ir žalieji, sulaukę istorinės sėkmės Vokietijoje, o didžiausia politinė jėga toliau lieka konservatorius vienijanti Europos liaudies partija, formuosianti pro-europietiškų jėgų daugumą.

Vėliausiai Europos Parlamento rinkimuose baigę balsuoti italai Europai pasiuntė aiškią žinią: apie trečdalis rinkėjų nubalsavo už kraštutinės dešinės „Lygą“. Šios lyderis, vidaus reikalų ministras Matteo Salvini tapo šių rinkimų kraštutinės dešinės vėliavnešiu visoje Europoje. 

„Ne tik Italijoje pirmauja „Lyga“, bet ir M. Le Pen partija yra pirmoji Prancūzijoje, o Nigelas Farage`as pirmas Jungtinėje Karalystėje. Tai ženklas, kad Europa keičiasi“, – po rezultatų paskelbimo sakė Matteo Salvini.

Prancūzijoje M. Le Pen „Nacionalinis sambūris“ – nors ir nedidele persvara, bet išsiveržė į priekį prieš E. Macrono aljansą taip suduodamas proeuropietiškam prezidentui skaudų simbolinį smūgį. 

„Prezidentui teks daryti išvadas. Jis šiuos rinkimus pavertė referendumu dėl savo politikos ir net dėl savo asmens. Jam nėra kito pasirinkimo - mažų mažiausia ką jis dabar gali padaryti, tai paleisti parlamentą“, – sakė M. Le Pen.

Nors ir nepriklauso kraštutinių dešiniųjų blokui, Vengrijoje triuškinama pergale laimėjo jiems idėjiškai artimo premjero Viktoro Orbano partija.

Lenkijoje daugiausiai balsų taip pat surinko valdantieji „Teisė ir teisingumas“, įveikę proeuropietišką aljansą.

Jungtinėje Karalystėje su beveik trečdaliu balsų į priekį išsiveržė „Brexito“ partija, tačiau antri liko už likimą Europos Sąjungoje pasisakantys liberalai demokratai. Valdantieji konservatoriai rinkėjų buvo nubausti už „Brexito“ chaosą – liko penkti. Juos pralenkė ne tik leiboristai, bet ir žalieji.

Žalieji yra kita politinė jėga, šiąnakt šventusi pergalę. Ypač gerai jie pasirodė Vokietijoje, kur tapo antrąja daugiausiai balsų surinkusią partija. 

Abi tradiciškai didžiausios Vokietijos partijos susilpnino pozicijas. Ypač prastai pasirodė valdančiosios koalicijos partneriai socialdemokratai. Pačios Kanclerės Angelos Merkel krikščionys demokratai, kad ir su mažesniu palaikymu, išliko pirmaujanti partija.

Europos Parlamente didžiausia politine jėga taip pat lieka konservatorius vienijanti Europos liaudies partija. Bet jos vedlys, realiausias kandidatas į Europos Komisijos pirmininko postą Manfredas Weberis, pripažįsta, kad pergalė nesaldi. 

„Europos Parlamente matome susitraukusį centrą. Centrą partijų, kuriose tiki Europos ateitimi ir kurios nori sustiprinti Europą, kurios Europos ateities atžvilgiu yra ambicingos“, – sako M. Weberis.

Nepaisant kraštutinės dešinės sėkmės, per dvidešimt metų aktyviausiai Europos Parlamente balsavę europiečiai šansą vis dėlto vis dar suteikė proeuropietiškoms partijoms.

Europos Parlamente dominavusi liaudies partija greičiausiai turės formuoti didžiąją koaliciją su socialistais ir demokratais, bei liberalais ir žaliaisiais. 

Žinios. Lietuvos rinkėjų verdiktas: išrinktas naujas šalies vadovas

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt