Pasaulyje

2019.05.25 10:45

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pradeda oficialų vizitą Japonijoje

BNS2019.05.25 10:45

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) šeštadienį atvyks į Japoniją oficialaus vizito.

„Palikau @Baltuosiusrūmus ir dabar esu [prezidentiniame lėktuve] „Air Force One“ su pirmąja šalies ponia, vykstu į Japoniją ir tikiuosi Jungtinių Valstijų vardu atiduoti pagarbą Jo Didenybę Japonijos imperatorių. Taip pat aptarsiu prekybą ir kariuomenę su savo draugu premjeru @AbeShinzo“, – jis paskelbė per „Twitter“ prieš išskrisdamas.

JAV prezidentas taps pirmuoju užsienio lyderiu, aplankysiančiu Japoniją po gegužės 1–osios, kai imperatorius Naruhiro (Naruhitas) atsisakė sosto ir perleido jį savo sūnui princui Akihito (Akihitui), tapusiam 125–uoju imperatoriumi.

Penktadienį premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) susitiko su JAV nacionalinio saugumo patarėju Johnu Boltonu (Džonu Boltonu) ir aptarė D. Trumpo vizito detales.

Baltieji rūmai anksčiau pranešė, kad per keturių dienų vizitą, pasibaigiantį antradienį, Japonijos imperatorius pakvies D. Trumpą į iškilmingus pietus. Be to, JAV lyderis apsilankys sumo turnyre, per kurį jis nugalėtojui įteiks specialią taurę. Tą pačią dieną D. Trumpas žais golfą su Sh. Abe, surengs su juo bendrą spaudos konferenciją ir aplankys JAV karinę bazę.

Skrisdamas į Japoniją D. Trumpas užsuko į Aliaską ir susitiko su ten tarnaujančiais kariais.

Susirūpinimas dėl Šiaurės Korėjos

Numatoma, kad D. Trumpas ir Sh. Abe aptars klausimu dėl Šiaurės Korėjos. JAV žiniasklaida nurodė, kad D. Trumpo diplomatinės pastangos Pchenjano atžvilgiu „kai kada keldavo didelį susirūpinimą Japonijos pareigūnams“. Pasak ekspertų, Japonijos premjeras per derybas ir galbūt netgi žaisdamas golfą su D. Trumpu stengsis užsitikrinti prezidento patikinimų, kad JAV toliau laikysis griežtos pozicijos Šiaurės Korėjos atžvilgiu.

Gegužės pradžioje, kai Šiaurės Korėja po ilgokos pertraukos vėl išbandė keletą mažo nuotolio raketų, Japonijos vyriausybė išsakė didelį susirūpinimą ir pareiškė, kad buvo pažeistos Jungtinių Tautų rezoliucijos. Tuo metu D. Trumpas ir kiti JAV pareigūnai šiuos bandymus komentavo santūriai ir sakė, kad tęsiamas diplomatinis procesas su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu (Kim Čen Unu).

Sh. Abe nuolat ragina D. Trumpui toliau spausti Pchenjaną, ypač dėl Japonijos piliečių, kuriuos, kaip teigia Tokijas, Šiaurės Korėja pagrobė prieš kelis dešimtmečius. Tokijas neprieštarauja Amerikos prezidento diplomatinėms pastangoms, bet Japonija nerimauja, kad tuo atveju, jeigu pavyktų sudaryti su Šiaurės Korėja susitarimą dėl jos branduolinio nusiginklavimo, iš regiono gali būti išvestos amerikiečių pajėgos.

Prekybos klausimai

Vašingtono ir Tokijo santykius tebetemdo nesutarimai dėl prekybos. 2017 metų sausį D. Trumpas paskelbė, kad Jungtinės valstijos traukiasi iš Tokijo palaikomos Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP), kurioje dalyvavo 12 šalių. Tokijo nuomone, šis laisvosios prekybos blokas galėtų užtikrinti atsvarą regione stiprėjančiai Kinijai. Tuo metu D. Trumpas pareiškė, kad jam priimtinesnės dvišalės prekybos derybos, taip pat su Japonija.

Praeitą savaitę D. Trumpas nutarė 180–ai dienų atidėti 25 proc. muito automobiliams, pagamintiems Japonijoje ir Europos Sąjungoje, įvedimą. Prezidentas įpareigojo JAV prekybos atstovą Robertą Lighthizerį (Robertą Laithaizerį) surengti derybas su ES ir Japonija, siekiant „pašalinti grėsmę nacionaliniam saugumui, susijusią su automobilių ir kai kurių automobilių atsarginių dalių importu iš Europos Sąjungos, Japonijos ir bet kurių kitų šalių“.

Be to, D. Trumpas atšaukė muitus iš Kanados ir Meksikos įvežamam plienui ir aliuminiu, bet paliko galioti muitus iš Japonijos įvežamiems metalams, nors Sh. Abe dėl to protestavo. Prezidentas aiškino, kad turi būti sumažintas prekybos su Japonija deficitas, šiuo metu vertinamas 68 mlrd. dolerių (60,8 mlrd. eurų).

Vienas aukšto rango JAV pareigūnas sakė televizijai CNN, kad „per šį vizitą nebus siekiama susitelkti į prekybą“.

„Vizito tikslas – aplankyti Jo Didenybę“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt