Pasaulyje

2019.05.24 13:17

Theresa May trauksis iš posto birželį: padariau viską, ką galėjau

LRT.lt, BNS2019.05.24 13:17

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May paskelbė savo atsistatydinimo datą – sudėtingu pasitraukimo iš Europos Sąjungos proceso metu šaliai vadovaujanti politikė postą paliks birželio 7 dieną.

Penktadienį Th. May susitiko su savosios valdančiosios partijos parlamentarais ir susitarė dėl savo pasitraukimo kalendoriaus, kad konservatoriai galėtų pasiruošti išrinkti jos įpėdinį. Partijos lyderis automatiškai taps premjeru.

„Nuo tada, kai kaip ministrė pirmininkė pirmąkart įžengiau per duris, esančias už manęs, dėjau pastangas, kad darbas dėl Jungtinės Karalystės būtų ne vien saujelei privilegijuotųjų, bet dėl kiekvieno, taip pat kad būtų išpildyti referendumo rezultatai,“ – kalbos metu Dauningo gatvėje sakė šalies ministrė pirmininkė.

Šias pareigas, jos žodžiais, užimti buvo garbė. „Antroji ministrė pirmininkė moteris, tačiau tikrai ne paskutinioji. Darau tai be blogos valios, tačiau su didžiuliu ir nenutrūkstančiu dėkingumu, jog turėjau galimybę tarnauti šaliai, kurią myliu“, – kalbėjo Th. May.

Theresos May sprendimas: pasitrauks birželio 7-ąją

Ji anksčiau teigė, kad atsistatydins iškart, vos tik „Brexito“ susitarimas bus priimtas parlamento, ir antradienį išdėstė naują planą, dėl kurio Bendruomenių Rūmai turėjo balsuoti birželio pradžioje, tačiau Vyriausybė šį balsavimą atidėjo.

„Padariau viską, ką galėjau, kad įtikinčiau parlamento narius paremti susitarimą. Deja, to padaryti nesugebėjau“, – penktadienį apgailestavo Th. May.

Naujo lyderio rinkimų procesas prasidės kitą savaitę, nurodė Vyriausybės vadovė.

Parlamento nariai yra jau triskart triuškinama balsų persvara atmetė Th. May Vyriausybės praėjusiais metais su Briuseliu suderintą išstojimo iš Europos Sąjungos susitarimą. Jos naujausi pasiūlymai, apimantys galimybę įstatymų leidėjams surengti balsavimą, ar dėl „Brexit“ sutarties turėtų būti organizuotas dar vienas referendumas, sukėlė didelį konservatorių nepasitenkinimą, o spaudimą Th. May padidino vienos uoliausių „Brexit“ šalininkių jos kabinete Andreos Leadson trečiadienį paskelbtas atsistatydinimas iš vyriausybės atstovės ryšiams su parlamentu posto.

Savo atsistatydinimo laiške A. Leadsom rašo premjerei nebetikinti, kad jos taktika leis įgyvendinti per 2016 metų referendumą paskelbtą Britanijos apsisprendimą išstoti iš Europos Sąjungos.

Ištisus mėnesius tęsiantis politiniam paralyžiui dėl „Brexito“ Th. May vis garsiau buvo raginama trauktis. Šis spaudimas dar labiau padidėjo po gegužės 2-ąją įvykusių toriams itin nesėkmingų Anglijos vietos valdžios rinkimų. Prognozuojama, kad konservatoriai panašiai blogai pasirodė ir per ketvirtadienį Jungtinėje Karalystėje vykusius rinkimus į Europos Parlamentą. Šio balsavimo rezultatai turėtų būti paskelbti sekmadienį vakare.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.