Pasaulyje

2019.05.25 15:24

Dingusių vaikų diena: kasmet dingsta tūkstančiai, o kai kurie atvejai sukrečia visą pasaulį

LRT.lt 2019.05.25 15:24

Kasmet Europos Sąjungoje (ES) pranešama apie 250 tūkst. dingusių vaikų, rodo Europos Komisijos duomenys. Kitaip tariant, vaikas be žinios pradingsta kas dvi minutes. Daugelis iš jų patys pabėga iš savo namų, o nedidelė dalis tampa nusikaltimų aukomis. Praeityje įvykę kraupūs nutikimai privertė tėvus akyliau prižiūrėti savo atžalas.

Kasmet gegužės 25-ąją yra minima Tarptautinė dingusių vaikų diena.

Šiandien ES koordinuoja veiksmus, kad užtikrintų pagalbą dingusiems be žinios vaikams. ES finansuoja projektą „Vaikų gelbėjimas“, kuris turi sumažinti laiką perduodant informaciją, susijusią su mažamečių dingimu ir padėti koordinuoti skirtingų institucijų, valstybių veiklą. Projektą kuruoja „Europos dingusių vaikų federacija“, apimanti 31 organizaciją 27-iose žemyno valstybėse.

2017 metų duomenimis, kurie yra paskutiniai pateikiami viešai, iš visų ES valstybėse dingusių be žinios vaikų, kai apie tai buvo pranešta specialiais pagalbos telefonais, 57,3 proc. patys pabėgo nuo savo tėvų. Antroje vietoje – pačių tėvų pagrobti vaikai, kurių buvo 23,2 procentų.

Išaugus migrantų į Europą srautams, daug atvykėlių vaikų dingsta įvairiuose centruose Europoje. Vis dėl to, „Vaikų gelbėjimo“ platformos duomenimis, apie šiuos atvejus tarnyboms dažniausiai yra nepranešama.

Europoje kriminalinių mažamečių grobimų skaičius 2017 metais tesudarė 1 proc. visų atvejų.

Traumas ir sužeidimus dėl tokių nutikimų patyrė 14,3 proc. mažamečių.

Pasaulį sukrėtę atvejai

Visame pasaulyje gausu neįtikėtinų istorijų, kai dingę be žinios mažamečiai atsirasdavo ar būdavo surandami, arba tebėra laikomi dingusiais net ir praėjus daugybei metų.

Viena mįslingiausių istorijų – 3-ejų metų britės Madeleine McCann dingimas Portugalijoje, įvykęs prieš 12 metų. Kol atostogaudami jos tėvai su draugais vakarieniavo restorane, mergaitė dingo iš lovos viešbučio kambaryje ir lig šiol nėra rasta.

Nuo pat įvykio pradžios ši istorija prikaustė Didžiosios Britanijos ir kitų Europos valstybių dėmesį. Mergaitė augo tvarkingoje šeimoje, kuri 2007 metais atostogavo ramiame kurorte ant vandenyno kranto. Portugalijos tarnybos patyrė didelį spaudimą dėl žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio bylai, tėvai nuolat komentavo įvykius žurnalistams.

Skirtingų tyrimų metu buvo svarstoma, kad mergaitė galėjo mirti bute, o tėvai paslėpė jos kūną; mergaitę pagrobė ir nužudė pedofilas; ją pagrobė prekiautojai žmonėmis, bevaikė pora arba į kambarį įsibrovę vagys; ji išėjo iš kambario ir įkrito į kelio darbų duobę, kuri kitą dieną buvo užlyginta. Deja, policijai nepavyko patvirtinti nė vienos versijos ir paaiškinti, kas nutiko M. McCann, rašo „Sky News“.

Šiandien mergaitės dingimas yra apipintas daugybe versijų ir mįslę bando išspręsti daug šiai istorijai prielankumą jaučiančių žmonių. Iš viso per 12 metų buvo gauti 8,6 tūkst. pranešimų pastebėjus M. McCann 101 pasaulio valstybėje. Dingusios mergaitės tėvai Kate ir Gerry vis dar nepraranda vilties sužinoti tiesą.

Pirmą kartą dingusio žmogaus nuotrauka ant kartoninės pieno pakuotės JAV atsidūrė 1979 metais, kai be žinios dingo į autobuso stotelę einantis 6-erių Etanas Patzas. Tyrimas vyko dešimtmečius, JAV pareigūnai prašė visuomenės bet kokios informacijos apie galimą vaiko buvimo vietą. 2017 m. 25-erių metų laisvės atėmimo bausme už berniuko nužudymą ir atsikratymą kūnu buvo nuteistas Pedro Hernandezas, tuomet 18-metis parduotuvės darbuotojas, E. Patzą priviliojęs į įstaigos rūsį. Ši byla paskatino amerikiečių šeimas atsargiau leisti savo vaikus į gatves vienus.

Australiją sukrėtė trijų Beaumont šeimos atžalų dingimas 1966 metais. Jane, Arnna ir Grantas turėjo autobusu iš namų vykti į paplūdimį, tačiau pakeliui dingo be žinios. Vėliau liudininkai teigia pastebėję vaikus su aukštu blondinu paplūdimyje, perkant maistą svetimais pinigais parduotuvėje. Tačiau bylos išspręsti nepavyko iki šiol. Šis dingimas pakeitė australų požiūrį į vaikų saugumą.

JAV 1991 metais dingo 11-metė Jaycee Dugard. 2009 metais į lygtinio paleidimo svarstymą atvyko už prievartavimą teistas Phillipas Garridas kartu su moterimi ir dvejomis mergaitėmis. Vyro elgesys su moterimis sukėlė pareigūnų įtarimą. Netrukus buvo išsiaiškinta, kad moteris yra pagrobtoji J. Dugard, kurią P. Garridas laikė nelaisvėje savo namo galiniame kieme įrengtoje pavėsinėje ir seksualiai išnaudojo 18 metų.

Moteris buvo pagimdžiusi du jo vaikus, pirmojo susilaukė būdama vos 14-os. Už šį nusikaltimą P. Garridui buvo skirta 431 metų laisvės atėmimo bausmė, o jo žmonai už dalyvavimą nusikaltime ir jo slėpimą skirtas kalėjimas iki gyvos galvos.

Austrė Natascha Kampusch buvo 10-ies, kai ją 1998 metais pagrobė Wolfgangas Priklopilas. Mergaitė buvo laikoma belangiame rūsyje, ją pagrobėjas išnaudojo pusdevintų metų. Kai moteriai galų gale pavyko pasprukti, W. Priklopilas netrukus pats atėmė sau gyvybę. N. Kampusch yra išleidusi dvi knygas, kuriose aprašo savo patirtį, jai šiandien priklauso ir namas, kuriame ji buvo laikoma įkalinta, rašo „Sky News“.

Kinijoje 2015 metais buvo rasta prieš dešimtmetį be žinios dingusi Xiao Yun. Tada 14-metė po barnio su tėvais išėjo iš namų rytinėje Džedziango provincijoje. Nors tėvai manė, kad mergaitė yra mirusi, tačiau policija ją aptiko vienoje interneto kavinėje naudojantis suklastota asmens tapatybės kortele.

Pasirodė, kad visą dešimtmetį ji gyveno skirtingose interneto kavinėse ir žaidė kompiuterinius žaidimus. Jai išgyventi padėjo kavinių lankytojų parama, o kartais mergina dirbdavo kasininke skirtingose įstaigose, rašo „Ranker.com“.

2012 metais 34-erių Stevas Carteris interneto svetainėje žiūrėjo pranešimus apie dingusius be žinios žmones. Jis žinojo, jog yra įvaikintas. Netrukus vyras pastebėjo nuotrauką, kurioje buvo 4-metis berniukas, itin panašus į jį vaikystėje.

Pasirodo, jog S. Carterio tėvas savo atžalos ieškojo 30 metų, po to, kai jį pagrobė biologinė motina ir paliko vaikų namuose, kad būtų įvaikintas.