Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.22 17:16

Analitikas Markas Galeotti: Donbase Rusijai tenka pasikliauti vietiniais nusikaltėliais

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt 2019.05.22 17:16

Rusija „pati neišgali vykdyti operacijų, todėl jai tenka pasikliauti“ privačių asmenų Donbaso regione vykdoma veikla, teigia Karališkųjų ginkluotųjų pajėgų instituto atstovas Markas Galeotti, kalbėjęs antradienį Vilniuje vykusioje 9-ojoje Andrejaus Sacharovo konferencijoje.

„Donbase situaciją prižiūri vietos kovotojų grupuotės, kurios ne itin gerai atlieka savo darbą ir jas sunku sukontroliuoti“. Maža to, „jos dalyvauja pačioje įvairiausioje nusikalstamoje veikoje“.

M. Galeotti „LRT English“ kalbėjo, kad yra „aišku, jog (Rusijos) prezidento administracija atlieka tarpininko vaidmenį“ ir yra valstybines ir privačias įmones bei jų atstovus jungianti grandis.

Tačiau „daugelis dalykų vyksta neoficialiai – jie sukasi tame pačiame rate, tarpusavyje tuokiasi jų vaikai, ką, žinoma, tyrėjui yra sunku atsekti“.

„Nevalstybinių veikėjų inicijuoti arba vietinio lygmens atstovai“ dažnai „su valdžia susisiekia tik tada, kai jiems pasiseka ir jie laukia premijų; tai – labai mišrus modelis, kartais – hierarchinis „iš viršaus į apačią“, kartais – neoficialus, o kartais – hierarchinis „iš apačios į viršų“, – „LRT English“ kalbėjo M. Galeotti.

Tačiau jis pabrėžia, kad Rusijos kariuomenė – ne vienintelė, siekianti pasinaudoti „hibridiniais metodais“.

„Didžiosios Britanijos, Lietuvos (ir kitų šalių) kariuomenės taip pat siekia naudoti“ panašias taktikas, kurias „Rusija (visada) vertino kaip vakarietišką techniką“, – kalbėjo M. Galeotti.

Rusija siekia mūšio lauką perkelti „į silpniausią NATO vietą – demokratijų konsteliaciją“. Rusijoje vykdoma „nepaprastai sklandi sistema, kurioje žmonės nuolatos konkuruoja vieni su kitais“, ypač žvalgybos srityje.

„Putino, kaip geopolitikos didmeistrio, idėja (tiesiog) neveiksminga, – pridūrė M.Galeotti, – nes institucijos iš esmės grumiasi, kuri įtiks vadui.“

Tačiau V. Putinas „kiekvieno prie valstybiniu mastu vykdomo nusikaltimo prisidėti norinčio ruso vaizduotę ir ambicijas pavertė ginklu“, todėl “šiuo atžvilgiu yra labai galingas“, – kalbėjo M. Galeotti.

Markas Galeotti yra Karališkųjų ginkluotųjų pajėgų instituto narys, analizavęs sankirtą tarp Rusijos nusikalstamumo ir saugumo sistemos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi