Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.22 13:11

Edwardas Lucasas. „Kinijos imperializmas“ veržiasi į Baltijos šalis

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt 2019.05.22 13:11

Į Baltijos šalis „veržiasi“ Kinijos „imperializmas“, įspėja antradienį Vilniuje vykusioje 9-ojoje Andrejaus Sacharovo konferencijoje kalbėjęs Europos politikos analizės centro atstovas Edwardas Lucasas.

„Baltijos šalys įtraukiamos į Kinijos rengiamą grožio konkursą „16+1“, kuriame Centrinės ir Rytinės Europos šalys konkuruoja dėl Kinijos investicijų, tarsi už tai netektų mokėti jokios politinės kainos“, – kalbėjo vyras.

„Tiek šalims, tiek jų piliečiams, kurie pasirašys po įvairiais projektais, žarstomi didžiuliai pažadai, – „LRT English“ teigė E. Lucasas, – ir [Kinija] sieks sugriauti ES vienybę“, o jai talkins „prokiniška stovykla, kuri pasirašė tiems projektams“.

„Mažesnės šio regiono šalys ir Baltijos šalys yra itin pažeidžiamos“, – įspėjo jis.

Oficialaus Kinijos interneto portalo duomenimis, Kinijos iniciatyvos „16+1“ tikslas – „sustiprinti ir išplėsti bendradariavimą su 11 ES priklausančių valstybių ir penkiomis Balkanų šalimis“, įskaitant ir Lietuvą.

Kinija investicijų ištroškusioms Balkanų regiono valstybėms jau pristatė multi milijardinius infrastruktūros projektus.

Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) pirmajį kartą Kiniją kaip grėsmę nacionaliniam Lietuvos saugumui įvardijo 2019 m.

Pagal VSD ir AOTD nacionalinio saugumo vertinimą, Kinija siekia nusverti savo „vidines problemas“, įskaitant ir siekį, kad „Lietuva nepalaikytų Tibeto ar Taivano“ ir šis klausimas „nebūtų keliamas tarptautinėje arenoje“.

E. Lucasas pagyrė „drąsias“ šalis, kurios vis dar palaiko ryšius su Tibeto diplomatais.

„Kinijos gebėjimas žaisti skaldymo ir valdymo metodu, atsispindi Tibeto klausime“, – Vilniuje kalbėjo E. Lucasas. Šiuo metu su Dalai Lama Europoje susitinka vos keletas politikų.

Tačiau nepaisant didesnę įtampą šiame regione keliančių Rusijos veiksmų, galima atrasti panašumų tarp to, kaip „Kinija vertina Taivaną ir to, kaip Rusija vertina Ukrainą“, teigė E. Lucasas.

Neseniai  Tibeto vyriausybės tremtyje lyderis Lobsangas Sanga įspėjo Lietuvą „neparduoti savo moralės Kinijai“ jos valdžios atstovų vizito Baltijos šalyse metu.

2019 m. pranešime apie Lietuvos nacionalinį saugumą buvo nurodyta, kad Kinijos slaptosios tarnybos „tampa vis agresyvesnės“ ir ieško informacijos apie „tarptautinio bendradarbiavimo su Kinija projektus ir ateities planus“.

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė anksčiau BNS minėjo, kad „šiuo metu Lietuvoje investicijas pradėti norėtų penkios Kinijos kompanijos“.

2015 m. Kinijos valstybės įmonė „China Merchants Group“ pasiūlė Lietuvos pagrindiniame uoste Klaipėdoje pradėti krovinių gabenimą.

Tačiau E. Lucasas antradienį Baltijos šalis įspėjo pačioms vystyti atsparumą Kinijos ir Rusijos daromai įtakai, kadangi, anot jo, „integralumas ir solidarumas siejasi su morale, o ne galios politika“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi