Pasaulyje

2019.05.22 10:39

Taivanas įamžino skaudžius istorijos įvykius – tai gali užrūstinti Pekiną

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.22 10:39

Minėdama tragiškus Tiananmeno aikštės įvykius, su Pekinu nesutariančio kiniškojo Taivano valdžia užsakė ir svarbiausioje salos vietoje pastatė originalų meno kūrinį – pripučiamą Kinijos armijos tanką ir bevardį kinų studentą, kuris 1989-aisiais pastojo kelią į Pekino centrą riedančiai tankų kolonai.

Strategiškai svarbioje vietoje esanti Taivano sala jau daug dešimtmečių yra lyg rakštis milžiniškai komunistinei Kinijai, bet palaikoma JAV ji iki šiol vykdo nepriklausomą politiką, nors nuolat susiduria su Kinijos grasinimais susigrąžinti salą karine jėga. 

Taigi vietos gyventojai priversti turėti omenyje tokią perspektyvą. 

„Reikėjo nemažai drąsos, kad pastatytų šį tanką tokioje vietoje ir tokiu metu. Čia, į Chian Kai Sheko memorialinius rūmus, ateina tiek daug turistų iš Kinijos, o mes kitąmet turėsime rinkimus“, – sakė studentė Su Dzjung-Hua

Taigi jauni žmonės baiminasi, kad jei išrinks Kuomindango atstovus ir ypač prokiniškas frakcijas, atsidursime Kinijai pataikaujančių politikų valdžioje.

Komunistinė Kinija negaili pinigų ir pastangų, kad paveiktų Taivano nacionalistus, bet salą iki šiol valdo nepriklausomybės šalininkai iš Demokratinės progreso partijos. Jie tvirtina niekada nesutiksiantys, kad Taivanas atsisakytų demokratijos ir prarastų suverenitetą.   

„Toks meno kūrinys apie Tiananmeno žudynes –  rimtas iššūkis Kinijos vyriausybei. Todėl ir manau, kad reikėjo drąsos tai padaryti ir net esu susirūpinuisi, kad kas nos neateitų naktį su yla ir jo nepradurtų“, – pridūrė studentė.

Tanką ir jo taip ir neįvardytą oponentą sukūrė Taivano menininkų grupė. Taip jie norėjo priminti, kaip komunistinės Kinijos valdžia 1989-aisis susidorojo su tūkstančiais jaunų žmonių, panorusių demokratinės pertvarkos daugiausia pasaulyje gyventojų turinčioje, bet autoriariniais metodais valdomoje šalyje. 

„Kaip taivianietė tikiuosi, kad galiu padėti ir Kinijai vieną dieną tapti demokratiškai. Todėl, manau, svarbu, kad Taivano žmonės ir toliau diskutuotų šia tema, neleistų pamiršti šitų įvykių, primintų, kad dabartinis Kinijos režimas yra pavojingas. Tai svarbus dalykas Taivano žmonėms“, – sakė menininkė Shake.

Kinijos komunistų partijos vadovybė iki šiol blokuoja visas paieškas internete, susijusias su įvykiais Tiananmeno aikštėje 1989-aisias.

Praėjus 30 metų taip ir nebuvo paskelbtas per susidorojimus žuvusių protestų dalyvių skaičius ir neatrodo, kad dabartinis Pekino režimas norėtų prisiminti šią skaudžią temą.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 08.17 min.

Žinios. Įvykdyta didžiausia per pastaruosius metus tarptautinė policijos operacija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt