Pasaulyje

2019.05.21 18:59

May: naujas „Brexitas“ susitarimas yra „paskutinė galimybė“ išeiti iš aklavietės

atnaujinta 19.50
BNS 2019.05.21 18:59

Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May antradienį britų parlamentarams pristatė savo pakoreguotą „Brexit“ susitarimą ir pareiškė, kad tai yra „paskutinė galimybė“ išeiti iš aklavietės.

Th. May tą  teisės akto projektą pavadino „nauju „Brexit“ susitarimu“, galinčiu padėti užbaigti politinę aklavietę, dėl kurios teko atidėti JK išstojimą iš Europos Sąjungos.

May siekdama paramos „Brexit“ susitarimui siūlo balsavimą dėl naujo referendumo

Darydama didelę nuolaidą, britų ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) antradienį pasiūlė Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjams galimybę balsuoti, ar surengti naują referendumą dėl šalies narystės Europos Sąjungoje, tačiau tik tuo atveju, jei jie pritars jau tris kartus atmestam jos „Brexit“ susitarimui.

Th. May tokį pasiūlymą pateikė bandydama įtikinti parlamentą paremti išstojimo susitarimą, pagal kurį JK galėtų tvarkingai pasitraukti iš ES.

Ministrė pirmininkė planuoja prašyti Bendruomenių Rūmų birželio pradžioje balsuoti dėl išstojimo susitarimo ir pavadino tai „paskutine proga“ jį patvirtinti.

Antradienį sakydama kalbą Th. May pabrėžė, kad įstatymo projektas apims „reikalavimą balsuoti, ar surengti antrą referendumą, ir tai turi įvykti prieš Išstojimo susitarimo ratifikavimą“.

„Nemanau, kad tai kelias, kuriuo turėtų būti einama, bet pripažįstu tikras ir nuoširdžias (Bendruomenių) Rūmų emocijas“ šiuo klausimu, sakė ji.

Tačiau „Brexit“ referendumas būtų surengtas tik tuo atveju, jei parlamentas parems išstojimo iš ES įstatymo projektą ir jis taps įstatymu. Tai vis dar atrodo mažai tikėtina.

JK turėjo palikti Bendriją kovo 29 dieną, tačiau dėl susidariusios politinės aklavietės Briuselis šį terminą atidėjo iki spalio 31 dienos. Th. May konservatorių ir opozicijoje esančių leiboristų derybos dėl kompromiso, kurį pasiekus būtų išvengta chaotiško išstojimo be sutarties, nutrūko praėjusią savaitę. 

Th. May sako, kad birželio pradžioje dar kartą prašys parlamento narių balsuoti dėl susitarimo projekto, numatančio JK išstojimo iš ES sąlygas.

Įstatymų leidėjų paramą ji bandė užsitikrinti pažadais išlaikyti aukštus standartus dėl darbuotojų teisių ir aplinkos apsaugos: šie du klausimai yra prioritetiniai opozicinei centro kairės Leiboristų partijai.

Ministrė pirmininkė taip pat sakė, kad JK parlamentarai galės spręsti, kokio glaudumo prekybinių santykių su ES siekti po „Brexit“. Tai buvo nuolaida leiboristams, reikalavusiems muitų sąjungos.

Pasak Th. May, ji teikia „naują pasiūlymą, kad būtų rastas bendras pagrindas parlamente“.

„Padariau kompromisą. Dabar prašau jūsų taip pat padaryti kompromisą“, – pridūrė ji.

Th. May sako, kad po parlamento balsavimo dėl pateikto sutarties projekto ji paskelbs, kada trauksis iš Konservatorių partijos ir vyriausybės vadovės pareigų.