Pasaulyje

2019.05.21 14:40

Austrijoje rinkėjų mylima Rusija suardė vyriausybę, bet skandalinga partija tebėra populiari

Flirtas su viena Rusijos oligarche griauna Austrijos vyriausybę. Šalies kancleris Sebastianas Kurzas pasiūlė atleisti vidaus reikalų ministrą Herbertą Kicklą, sakydamas, kad šis politikas nesugebėtų deramai ištirti skandalo, į kurį įsipainiojo buvęs jo atstovaujamos kraštutinių dešiniųjų Laisvės partijos lyderis (FPOe).

Pastarąjį žiniasklaida užfiksavo tariamai Rusijos turtuolei siūlantį neteisėtą įtakos sandėrį. Atleisdamas ministrą, Austrijos kancleris pabrėžė, kad tik taip gali užtikrinti šalies stabilumą ir išvengti neigiamos tarptautinės reakcijos, tačiau netekę vidaus reikalų ministro, Austrijos kraštutiniai dešinieji nusprendė visai trauktis iš vyriausybės, o juos ir toliau palaiko penktadalis rinkėjų.

Austrijos vyriausybės vadovas siūlo prezidentui atleisti vidaus reikalų ministrą. H. Kicklas yra vienas iš įtakingiausių strategų kraštutinių dešiniųjų Laisvės partijoje, kurios lyderis užpernai nufilmuotas siūlantis tariamai Vladimiro Putino aplinkos turtuolei neteisėtus būdus pervesti pinigų partijai.

„Kai vyko vaizdo įraše matomi įvykiai, vidaus reikalų ministras Herbertas Kicklas buvo partijos generalinis sekretorius. Taigi pagrindinis asmuo, atsakingas už jos finansines operacijas. Dar daugiau, iš pokalbių su juo ir kitais jo partijos nariais po įrašo paskelbimo nepajutau, kad jis suprastų viso reikalo mastą ir deramai elgtųsi su kaltinimais“, – žurnalistams sakė kancleras S. Kurzas.

Du Vokietijos leidiniai iki šiol neskelbia, kas jiems perdavė Ibizoje prabangioje viloje kruopščiai nufilmuotą įrašą ir kodėl paviešino jį dabar.

Laisvės partijos vadovas Heinzas-Christianas Strache jau atsistatydino ir iš posto partijoje, ir iš vyriausybės vicekanclerio posto. Tariamai rusei jis, gerdamas degtinę, žadėjo dosnius valstybės pinigus, jei ji nusipirks populiarų bulvarinį laikraštį ir prieš rinkimus privers jį remti kraštutinius dešiniuosius.

Bet jį pakeitęs bendražygis užsipuolė vyriausybės vadovą, kad nederamai taikosi į visą Laisvės partiją, ne tik į vidaus reikalų ministrą.

„Herbertas Kicklas nepadarė nieko bloga. Prieš jį nesama jokių tyrimų. Tas argumentas, kad jei prieš Laisvės partiją būtų tyrimų, tai jiems negalėtų vadovauti Laisvės partijos ministras, kuris užpernai buvo partijos generalinis sekretorius – tai neteisinga! Nėra jokių tyrimų“, – sakė FPOe partijos pirmininkas Norbertas Hoferis.
 
Laisvės partija seniai palaiko glaudžius ryšius su Rusija, ją sieja bendradarbiavimo sutartis su Kremliaus kontroliuojama valdančiąja „Vieningosios Rusijos“ partija. Bet ir užsienio reikalų ministrė, pasikvietusi Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad jam nusilenktų, ir dar trys ministrai, paskelbė, kad trauksis įkandin vidaus reikalų ministro.
 
Austrijos kancleris žada, kad iki pirmalaikių rinkimų, kuriuos paskelbė rugsėjį, juos pakeis ministerijų ekspertai. Bet vyriausybė gali žlugti ir anksčiau. Atleidžiamas ministras žada paremti opozicijos rengiamą balsavimą dėl nepasitikėjimo kancleriu S. Kurzu. Šis ragina rinkėjus suteikti jo dešiniųjų Liaudies partijai absoliučią daugumą, kad nebereikėtų sudarinėti keblių koalicijų.

„Paskelbus šį įrašą, mūsų padėtis sunki. Prarastas pasitikėjimas politika, viena partija pakenkė sau ir sugriautas vyriausybės darbas. Kenčiame nuo pašlijusios tarptautinės reputacijos. Manau, mums reikia stabilios padėties iki rinkimų ir aiškių rinkimų. Ir aišku, kas yra šalies interesas“, – kalbėjo S. Kurzas.
 
Bet užpernai tai buvo jo, trisdešimtmečio, sprendimas, valdžios siekti į koaliciją priėmus FPOe partiją, kurią po karo įkūrė buvę naciai. Tuo metu Austrija buvo vienintelė Europos Sąjungoje su kraštutinių dešiniųjų ministrais ir S. Kurzas pripažįsta per šį laiką turėjęs nuryti daug mažesnių skandalų.


Antai H. Kicklo vadovaujama vidaus reikalų ministerija pernai surengė skandalingus reidus žvalgybos tarnyboje. Vokietijos žvalgybos vadovas, pasak spaudos, kaip tik praėjusią savaitę perspėjo vyriausybę Berlyne nesikeisti duomenimis su Austrijos žvalgyba, kad jie neatitektų Rusijai.
 
Ir tai, kad kraštutinių dešiniųjų lyderis atrodė pasirengęs parduoti šalies interesus Kremliui, siūlė naikinti spaudos laisvę ir klastoti viešuosius pirkimus, Laisvės partijos rėmėjams dar nėra lemiama. Naujausia apklausa rodo, kad jos populiarumas smuktelėjo, bet kraštutinius dešiniuosius teberemia 18 procentų rinkėjų.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 2.50 min.

Žinios. Išankstiniame balsavime dalyvavo ir Dalia Grybauskaitė