Pasaulyje

2019.05.20 15:08

Latvijos Saeima nusprendė – prezidentą rinks už savaitės

ELTA 2019.05.20 15:08

Latvijos prezidento rinkimai įvyks gegužės 29-ąją. Toks sprendimas pirmadienį buvo priimtas Saeimos (parlamento) prezidiumo ir frakcijų tarybos posėdyje. 

Kaip praneša šalies žiniasklaida, buvo svarstomi du pasiūlymai: valdančiosios koalicijos deputatai siūlė surengti prezidento rinkimus gegužės 29-ąją, o opozicijai atstovaujantys parlamentarai – birželio 5-ąją.

„Saeimos prezidiumas sušauks neeilinį plenarinį parlamento posėdį gegužės 29-ąją, remdamasis Latvijos konstitucija ir Saeimos reglamentu“, – pareiškė Saeimos pirmininkė Inara Murniecė.

Dabartinio Latvijos prezidento Raimondo Vėjuonio įgaliojimai baigiasi šių metų liepos mėnesį. Anksčiau jis pranešė, kad nesieks antros kadencijos. 

Dėl Latvijos prezidento posto kovos trys kandidatai - Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) teisėjas Egilas Levitas, ombudsmenas Juris Jansonas ir Saeimos deputatas Didzis Šmitas. E. Levito kandidatūrą iškėlė valdančioji koalicija, J. Jansono – Latvijos valstiečių sąjunga, D. Šmito – koalicinės partijos „Kam priklauso valstybė“ vadinamoji vidaus opozicija.

Pagal Latvijos konstituciją, prezidentą renka ne visi piliečiai, o tik parlamento deputatai. Kandidatą turi paremti mažiausiai 51 parlamentaras iš 100. Valstybės vadovas atlieka tik reprezentacines funkcijas, visa vykdomoji valdžia priklauso vyriausybei, o įstatymų leidžiamoji – parlamentui.

Vienas ir tas pats asmuo gali eiti prezidento pareigas ne daugiau kaip dvi kadencijas (iš viso – aštuonerius metus).