Pasaulyje

2019.05.20 11:49

Netikėta rinkimų baigtis Australijoje – tikimasi politinės krizės pabaigos

BNS 2019.05.20 11:49

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas turėtų suformuoti daugumos vyriausybę po netikėtai išplėštos pergalės šeštadienį vykusiuose rinkimuose, prieš kuriuos būgštauta, kad jo konservatyviai koalicijai gali tekti vadovauti šaliai neturint daugumos parlamente. 

Šeštadienį vėlai vakare buvo paskelbta apie stulbinamą koalicijos sugrįžimą į valdžią, nors visos apklausos ir lažybininkai pergalę rinkimuose prognozavo opozicinei Leiboristų partijai. Šie balsavimo rezultatai laikomi didžiausia rinkimų staigmena nuo 1993 metų, kai į valdžią buvo sugrąžintas leiboristų ministras pirmininkas Paulas Keatingas. 

Daugumai Atstovų Rūmuose reikia 76 vietų. Pirmadienį Australijos rinkimų komisijos paskelbti duomenys, gauti suskaičiavus 84 proc. balsų, rodo, kad koalicija turėtų gauti 77 vietas – keturiomis daugiau nei turėjo prieš rinkimus, į kuriuos ėjo kaip mažumos vyriausybė. 

Leiboristams turėtų atitekti 68 vietos, o nepriklausomiems kandidatams ir mažosioms partijoms – dar šeši mandatai.  

Užsitikrinusi mažiausiai 77 vietas, S. Morrisono koalicija galėtų parlamento pirmininku skirti savo partijos narį, užuot atidavusi šį postą kažkuriam iš nepriklausomų kandidatų ar įstatymų leidėjui iš mažos partijos. 

Rinkimų rezultatai nudžiugino akcijų rinką – pagrindinis Australijos akcijų indeksas SP ASX 200 per dieną pakilo 1,7 proc., pasiekęs aukščiausią lygį nuo 2007 metų, kai pasaulinė finansų krizė dar nebuvo prasidėjusi

2016 metais S. Morrisono koalicija laimėjo 76 vietas, tačiau baigiantis trejų metų kadencijai kelias jų prarado per virtinę papildomų rinkimų. Vieną tokių pralaimėjimų koalicija patyrė po to, kai Australijos liberalų partija pernai rugpjūtį iš posto išvertė S. Morrisono pirmtaką Malcolmą Turnbullą. 

Toks žingsnis smarkiai papiktino Australijos rinkėjus, nepatenkintus, kad šalies lyderis vėl buvo pakeistas jiems nepareiškus savo valios.   

S. Morrisonas yra jau šeštasis Australijos premjeras per aštuonerius metus. Keturi iš premjerų neteko pareigų, kai juos iš partijų lyderių postų pašalino įstatymų leidėjai. Dviem atvejais tai buvo šios koalicijos premjerai, kitais dviem – leiboristų ministrai pirmininkai.  

S. Morrisono pirmtakas M. Turnbullas prie vyriausybės vairo stojo 2015 metais, kai per liberalų vidaus maištą iš partijos lyderio posto buvo pašalintas Tony Abbottas.    

Analitikai prieš rinkimus prognozavo, kad koalicija brangiai sumokės už pastarąjį savo lyderio pakeitimą ir S. Morrisonas taps vienu iš trumpiausiai pareigas ėjusių ministrų pirmininkų per Australijos istoriją. 

Paskutinėse viešosios nuomonės apklausose prieš rinkimus 51 proc. respondentų nurodė, kad ministro pirmininko poste norėtų matyti leiboristų lyderį Billą Shorteną, o 49 proc. apklaustųjų išreiškė palaikymą S. Morrisonui.