Pasaulyje

2019.05.20 10:54

Ukrainos prezidentas Zelenskis nori paleisti parlamentą, bet vyriausybė atsistadydinti nesutinka

atnaujinta 13.54
BNS, LRT.lt 2019.05.20 10:54

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį buvo prisaikdintas per iškilmingą posėdį Aukščiausiojoje Radoje. Jis iš karto paragino atleisti kai kuriuos pagrindinius Ukrainos pareigūnus ir liepė paleisti šalies parlamentą, bet vyriausybė nesutinka pasitraukti.

Kaip pranešė ten esantis naujienų agentūros „Interfax“ žurnalistas, V. Zelenskis ištarė priesaikos žodžius, padėjęs ranką ant Ukrainos konstitucijos tomo ir XVI a. Peresopnyco Evangelijos, kuri įprastai naudojama Ukrainos prezidento priesaikose. Jis taip pat pasirašė priesaikos tekstą ir perdavė jį Ukrainos Konstitucinio Teismo pirmininkei Natalijai Šaptalai.

Po inauguracijos V. Zelenskis susitiks su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite. Lyderiai aptars dvišalius santykius, geopolitinius ir saugumo iššūkius, Ukrainos bendradarbiavimą su Europos Sąjunga ir NATO, teigiama prezidentės spaudos tarnybos pranešime.

Naujajam valstybės vadovui buvo įteiktas prezidento pažymėjimas, taip pat regalijos – grandinė, antspaudas ir skeptras. V. Zelenskis paragino valdininkus nekabinti Ukrainos prezidento portretų kabinetuose.

„Labai noriu, kad jūsų kabinetuose nebūtų mano atvaizdų, kad, prašom, nebūtų mano portretų, todėl kad prezidentas – ne ikona, ne stabas, prezidentas – tai ne portretas. Pakabinkite ten savo vaikų nuotraukas ir prieš kiekvieną sprendimą žiūrėkite jiems į akis“, – sakė V. Zelenskis, iš Aukščiausiosios Rados tribūnos kreipdamasis į šalies gyventojus.

Karo pabaiga

Į Aukščiausios Rados pastatą V. Zelenskis atvyko pėsčiomis. Tamsų kostiumą ir kaklaraištį dėvėjęs V. Zelenskis pasielgė netradiciškai, pėsčiomis atėjęs į inauguracijos ceremoniją iš netoliese esančių savo namų. Jis sakė norįs, kad iškilmės būtų mažiau pompastiškos.

Savo neformalų stilių jis taip pat pabrėžė pliaukštelėdamas delnais su savo šalininkais, laukusiais prie Aukščiausiosios Rados, ir pasidaręs su jais asmenukių.

Kol kas neaišku, kokią politiką V. Zelenskis imsis vykdyti po prezidento rinkimų kampanijos, per kurią jis stengėsi išnaudoti visuomenės nusivylimą politiniu isteblišmentu ir žadėjo „sulaužyti sistemą“.

Savo kalboje jis pareiškė: „Mieli ukrainiečiai, pastaruosius penkerius metus dariau viską, kad jūs juoktumėtės. Ateinančius penkerius metus darysiu viską, kad jums netektų verkti.“

V. Zelenskis pareiškė, kad pirmoji jo užduotis – užbaigti karą rytiniame Donbaso regione, net „savo populiarumo kaina“. Kreipdamasis į šalies rytinių regionų gyventojus, politikas kalbėjo rusų kalba.

Ukrainos prezidentas savo kalboje paminėjo, kad ukrainiečiai nusprendė eiti Europos link ir pareiškė, jog „Europa nėra kažkur ten. Europa yra čia“, tarė priglaudęs pirštą prie smilkinio, praneša „Kyiv Post“.

Nuo 2014 metų Ukrainos rytuose tebesitęsiantis konfliktas su Maskvos remiamais separatistais jau nusinešė apie 13 tūkst. gyvybių.

„Ne mes pradėjom šį karą, bet mums reikia šį karą užbaigti. Ir esame pasiruošę dialogui. Tačiau esu įsitikinęs, kad pirmasis žingsnis pradėti šiam dialogui bus visų ukrainiečių belaisvių sugrąžinimas“, – sakė V. Zelenskis.

Separatistų vadovybė jau yra užsiminusi, kad galėtų derėtis su V. Zelenskiu.

Kalbėdamas apie Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį V. Zelenskis sakė, kad prarastų teritorijų susigrąžinimas bus kitas didelis iššūkis.

„Tiesą sakant, man ši formuluotė atrodo nelabai teisinga, nes negalima prarasti, kas teisiškai mums priklauso. Ir Krymas, ir Donbasas (Rytų Ukraina) yra dalis Ukrainos“, – pridūrė jis.

Pasak prezidento, su šiomis teritorijomis buvo prarasta ir žmonių, todėl dabar „privalome susigrąžinti jų sąmonę“.

Paleis parlamentą

Taip pat jis sakė, kad atėjo laikas surengti naujus šalies parlamento rinkimus ir pranešė paleidžiantis Aukščiausiąją Radą. Naujus rinkimus V. Zelenskis pažadėjo surengti po dviejų mėnesių, praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“. Tiesa, nėra aišku, ar jis iš tiesų turi teisę tai padaryti.

„Labai prašau jus priimti įstatymą dėl deputatų (teisinės) neliečiamybės panaikinimo, įstatymą dėl baudžiamosios atsakomybės už neteisėtą praturtėjimą, daug iškentėjusį Rinkimų įstatymą ir, prašau, padarykite (partijų) sąrašus atvirus“, – kalbėjo V. Zelenskis.

„Taip pat prašau atleisti iš pareigų Ukrainos saugumo tarnybos vadovą, Ukrainos generalinį prokurorą, Ukrainos gynybos ministrą“, – sakė naujasis lyderis.

„Padarykite tai ir užsikabinkit medalius – tai neblogi balai pirmalaikiams parlamento rinkimams“, – sakė V. Zelenskis.

Tuojau po šio paraginimo gynybos ministras Stepanas Poltorakas per „Facebook“ informavo, kad traukiasi iš pareigų.

„Pone Ukrainos prezidente, ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vade, gerbiu jūsų konstitucinę teisę spręsti dėl Ukrainos gynybos ministro ir skirti tvirtinti jo kandidatūrą Aukščiausiajai Radai, – rašo jis. - Prašau jus nustatyta tvarka išnagrinėti mano atleidimo iš Ukrainos gynybos ministro pareigų klausimą.“

S. Poltorakas gynybos ministru dirbo nuo 2014 metų spalio.

SBU vadovas Vasylis Hrycakas ir visi jo pavaduotojai atsistatydinimo prašymus pateikė anksčiau pirmadienį, prieš prasidedant inauguracijos ceremonijai.

Jis taip pat pasiūlė atsistatydinti ir šalies vyriausybei bei kreipėsi į parlamentarus buvusio JAV prezidento Richardo Nixono žodžiais.

„Noriu pacituoti amerikiečių aktorių, tapusį klasišku Amerikos prezidentu: „Vyriausybė nesprendžia mūsų problemų – vyriausybė ir yra mūsų problema“, – kalbėjo V. Zelenskis. – Nesuprantu mūsų vyriausybės, tik skėsčiojančios rankomis ir sakančios man, kad negalime nieko padaryti. Tai netiesa – galite paimti popieriaus, rašiklių ir užleisti savo vietas tiems, kas galvos apie ateinančias kartas, o ne apie ateinančius rinkimus.“

Ukrainos prezidento V. Zelenskio politinis pareiškimas dėl pirmalaikio Aukščiausiosios Rados paleidimo neveikia ministrų kabineto darbo, pirmadienį pažymėjo vicepremjeras, regionų plėtros, statybų ir būsto ministras Henadijus Zubko.

„Kad ir kas skelbtų kokius (nors) raginimus, tai – politinis klausimas, todėl, kad jis niekaip neveikia realios įvykių eigos. Norėčiau paraginti visus – kad neklaidintume ukrainiečių – suprasti, kad ir parlamentas, ir vyriausybė dirbs tol, kol neprisieks nauji liaudies deputatai“, – sakė H. Zubko po įvykusios V. Zelenskio inauguracijos, komentuodamas jo raginimą vyriausybės nariams atsistatydinti.

Įprasti parlamento rinkimai turėjo vykti spalį.

V. Zelenskis neturi daugumos palaikymo dabartinės sudėties Aukščiausiojoje Radoje ir nesutarė su priešiškai nusiteikusiais deputatais, kaltinusiais jį sąmoningai atidėliojant savo inauguraciją.

Prieš savo prisaikdinimą V. Zelenskis jau buvo pagrasinęs pradėti itin sudėtingą parlamento paleidimo procedūrą ir paskelbti pirmalaikius rinkimus, tikėdamasis pasinaudoti savo dabartiniu populiarumu.

Penktadienį jo komandos paskelbtame pranešime sakoma, kad šaliai reikia „veikiančio parlamento“.

Praėjusią savaitę Aukščiausioje Radoje subyrėjo valdančioji koalicija. Prezidento oponentai teigia, kad dabar parlamentarai turi 30 dienų sudaryti naują daugumą ir per šį laiką prezidentas jo negali paleisti.

Prisaikdinimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė, JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Kurtas Volkeris, taip pat JAV energetikos sekretorius Rickas Perry, kurie sėdėjo greta buvusių šalies vadovų Petro Porošenkos, Leonido Kučmos ir Leonido Kravčuko, o nušalintas prezidentas Viktoras Janukovyčius nedalyvavo.

Nors V. Zelenskis prezidentu išrinktas pirmąkart, jam prezidento vaidmuo nėra naujiena: komikas populiariame televizijos seriale „Tautos tarnas“ (Sluha narodu) vaidino istorijos mokytoją, netikėtai tapusį valstybės vadovu.

Prieš kelis mėnesius mintis, kad V. Zelenskis iš tikrųjų bus inauguruotas, atrodė ne ką daugiau tikėtina.

Kai jis gruodžio 31-ąją paskelbė kandidatuosiantis, tik nedaugelis tai įvertino rimtai. Vis dėlto po beprecedentės kampanijos, daugiausiai vykdytos per socialinius tinklus, jis balandžio 21-ąją, per antrąjį rinkimų ratą, gavo daugiau kaip 73 proc. balsų ir sutriuškino P. Porošenką.

P. Porošenka Ukrainai vadovavo penkerius metus. Į valdžią jis atėjo po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir Ukrainos rytuose įsiplieskus konfliktui tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų, iki šiol jau nusinešusio apie 13 tūkst. žmonių gyvybių.

P. Porošenkai pavyko išvengti visiško šalies kracho; jis pradėjo virtinę svarbių reformų, bet buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo pagerinti gyvenimo sąlygų paprastiems ukrainiečiams ir veiksmingai kovoti su išsikerojusia korupcija.