Pasaulyje

2019.05.19 09:05

Skandalo atgarsiai: Austrijos kancleris Kurzas paskelbė apie pirmalaikius rinkimus

Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas paskelbė naujus rinkimus po to, kai dėl kilusio skandalo dėl slapta nufilmuoto vaizdo įrašo, dėl kurio teko atsistatydinti ultradešiniųjų pažiūrų vicekancleriui Heinzui-Christianui Strache, žlugo jo koalicija.

„Pasisakau už pirmalaikius rinkimus rugsėjį, jei įmanoma, rugsėjo pradžią“, – pareiškė jis žurnalistams sekmadienį po susitikimo su kancleriu Sebastianu Kurzu.

Šeštadienį Austrijos kancleris S. Kurzas pranešė, kad šalyje bus rengiami pirmalaikiai rinkimai, kai dėl korupcijos skandalo atsistatydino vicekancleris, Laisvės partijos lyderis Heinzas-Christianas Strache.

Vokietijos savaitraštis „Der Spiegel“ ir dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“ penktadienį paskelbė vaizdo įrašą, esą slapta nufilmuotą Ibisoje likus keliems mėnesiams iki 2017 metais vykusių Austrijos parlamento rinkimų.

Leidiniai nurodė, jog įraše matyti, kaip H.-Ch. Strache, kuris taip pat yra kraštutinės dešiniosios Laisvės partijos (FPOe) lyderis, ir jo bendrapartietis parlamentaras Johannas Gudenusas kalbasi su neva vieno Rusijos oligarcho dukterėčia, jog ji galėtų investuoti Austrijoje. Konkrečiai buvo aptariama galimybė perimti didžiausiu tiražu šalyje platinamo bulvarinio laikraščio „Krone Zeitung“ kontrolę.

H.-Ch. Strache leido suprasti, kad nauji savininkai galėtų atlikti „Krone“ redakcijos personalo pakeitimų ir pasinaudoti laikraščiu, kad padėtų FPOe rinkimų kampanijai.

Jis taip pat užsiminė, kad moteris tuomet galėtų tikėtis gauti valstybės užsakymų.

Vokietijos leidiniai nurodė, kad H-Ch. Strache tvirtino, jog „Krone“ redakcijos darbuotojai pokyčiams nesipriešins, nes „žurnalistai yra didžiausios kekšės mūsų planetoje“.

„Po vakarykščio vaizdo įrašo turiu sąžiningai pareikšti: gana“, – pareiškė S. Kurzas.

„Šis [vaizdo] įrašas parodė požiūrį į piktnaudžiavimą valdžia, požiūrį į mokesčių mokėtojų pinigus, į šalies žiniasklaidą“, – pažymėjo kancleris ir pridūrė, kad įrašytame pokalbyje jis buvo asmeniškai įžeidinėjamas.

Apie savo atsistatydinimą šeštadienį paskelbęs H-Ch. Strache pareiškė tapęs „tikslinės politinės atakos auka“ ir pridūrė, jog siekiant jį įvaryti į spąstus prieš jį buvo panaudotos neteisėtos priemonės.

Tuo tarpu prie kanceliarijos pastato centrinėje Vienos dalyje iki šeštadienio vakaro susirinko tūkstančiai demonstruotojų, kurie reikalavo vyriausybės atsistatydinimo. S. Kurzui paskelbus apie naujus rinkimus, minia pratrūko pritarimo šūksniais.

Po virtinės paviešinimų apie FPOe narių palankumą ekstremistams S. Kurzui pastarosiomis savaitėmis dar mėgino ginti savo sprendimą formuoti vyriausybę su kraštutiniais dešiniaisiais.

„Net jei [visais] tais atvejais viešai nereiškiau savo nuomonės, buvo nemažai atvejų, su kuriais man buvo sunku susitaikyti“, – šeštadienį pareiškė S. Kurzas, kalbėjęs apie darbą su FPOe suformuotoje koalicinėje vyriausybėje.

Kancleris pažymėjo, jog FPOe kenkia Austrijos reputacijai užsienyje, ir pridūrė, jog po šeštadienį įvykusių susitikimų su šios partijos atstovais jam susidarė įspūdis, jog partija nėra pasirengusi įgyvendinti pokyčius, kurie yra būtini, kad ji galėtų likti vyriausybėje.

„Kvaila, neatsakinga“

Prezidentas Alexanderas Van der Bellenas pareiškė, jog vaizdo įrašas parodė „keliantį nerimą moralinį įvaizdį, kuris kenkia mūsų šaliai ir jos žmonėms“, ir „begėdišką nepagarbą mūsų piliečiams“.

„Tai gėdingi įrašai...“, – pridūrė jis.

Prezidentas pareiškė, jog sekmadienį susitiks su S. Kurzu, kad aptartų tolesnius veiksmus rengiant rinkimus.

„Taip, tai buvo kvaila. Taip, tai buvo neatsakinga. Taip, tai buvo klaida“, – per šeštadienį surengtą spaudos konferenciją pareiškė H.-Ch. Strache, tikinęs, jog „pavartojo per daug alkoholio ir todėl elgėsi kaip mačo“.

Jis atrodė vos tramdęs ašaras, kai atsiprašė savo šeimos, draugų ir rėmėjų ir visų pirma savo žmonos – už tai, kad mėgino padaryti įspūdį savo „patraukliai pašnekovei“.