Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.18 17:47

Rusija sumokės 2,7 mln. eurų aplinkosaugos organizacijai „Greenpeace“ už konfiskuotą laivą

BNS 2019.05.18 17:47

Nyderlandai ir Rusija penktadienį pagaliau išsprendė ilgai trukusį ginčą dėl „Greenpeace“ laivo „Arctic Sunrise“, kuris buvo konfiskuotas per 2013 metais vykusį protestą prieš naftos paieškas Arkties vandenyse.

Šalys susitarė, kad Rusija sumokės 2,7 mln. eurų kompensaciją.

Po incidento olandai padavė Rusiją į įvairius teismus, o susitarimas buvo pasiektas po derybų tarp Nyderlandų užsienio reikalų ministro Stefo Bloko ir jo kolegos iš Rusijos Sergejaus Lavrovo.

„Rusijos Federacija ir Nyderlandų Karalystė <...> visiškai ir galutinai išsprendė visus abipusius reikalavimus“, susijusius su incidentu, pažymėjo Nyderlandų užsienio reikalų ministerija bendrame su Rusija pranešime.

Rusijos pareigūnai perėmė su Nyderlandų vėliava plaukiantį laivą 2013 metų rugsėjo mėnesį ir sulaikė trisdešimt laive buvusių „Greenpeace“ aktyvistų ir žurnalistų, kurie prieš tai protestavo prie vienos iš Rusijos valstybinei naftos milžinei „Gazprom“ priklausančios naftos platformų.

Nyderlandai pradėjo keletą arbitražo procedūrų, o 2017 metais Nuolatinis arbitražo teismas Hagoje nurodė Rusijai sumokėti 5,4 mln. eurų kompensaciją už nuostolius.

Nyderlandų vyriausybė penktadienį nenurodė galutinės kompensacijos sumos, tačiau šios šalies „Greenpeace“ skyriaus atstovas spaudai Bramas Karstas patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad „šis skaičius [2,7 mln. eurų] yra teisingas.“

„Rusija sumokės Nyderlandams, tačiau tiksliai nežinome, kaip pinigai bus pervesti“ organizacijai „Greenpeace“, pridūrė B. Karstas.

„Esame labai patenkinti rezultatu“, – pareiškė jis.

Piktas Maskvos atsakas į 2013 metų protestą, kurio metu du „Greenpeace“ aktyvistai bandė išsilaipinti naftos milžinės jūrinėje platformoje „Prirazlomnaja“, sukėlė tarptautinį nepasitenkinimą.

Aplinkosaugininkai įspėjo, kad struktūra kelia grėsmę nepažeistai Arkties ekologijai.

Aktyvistai, pagarsėję kaip „Arkties trisdešimtukas“ („Arctic 30“), iš pradžių buvo apkaltinti piratavimu, vėliau kaltinimai buvo sušvelninti ir aktyvistai apkaltinti chuliganizmu. Jie buvo sulaikyti du mėnesius, vėliau paleisti už užstatą ir galiausiai sulaukė Kremliaus malonės.

Rusija sugrąžino laivą 2014 metais, tačiau „Greenpeace“ teigė, kad devynis mėnesius trukęs įkalinimas Murmansko uoste šiaurės vakaruose padarė daug žalos.

Visgi bendrame Rusijos ir Nyderlandų pranešime tvirtinama, kad penktadienio susitarimas tapo „draugiško ginčų sprendimo pavyzdžiu“. Taip pat pažymima, kad teigiamas rezultatas buvo pasiektas „ne vieno susitarimo pagrindu“.

Šie susitarimai apėmė ir „taikių protestų teisės pripažinimą, kuri bus įgyvendinama jūroje laikantis visuotinai pripažintų tarptautinių taisyklių, tvarkos ir praktikos“.

Visgi „nors pakrantės valstybė turėtų toleruoti tam tikrą protesto veiksmų jūroje lygį, ji turi teisę imtis priemonių, įskaitant, jei reikia, teisę taikyti baudžiamąjį persekiojimą, kad užkirstų kelią neteisėtiems veiksmams ir atitinkamai į juos reaguotų“, jei tokiais veiksmais pažeidžiami tarptautiniai įstatymai, keliamas pavojus gyvybei arba pertraukiamos svarbios operacijos, teigiama pareiškime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi