Pasaulyje

2019.05.18 15:13

Australijos konservatoriai gali netikėtai išsaugoti valdžią, rodo transliuotojo prognozė

atnaujinta 18.10
BNS2019.05.18 15:13

Australijos valdančioji konservatorių koalicija atrodo užsitikrinusi netikėtą pergalę per šeštadienį vykusius parlamento rinkimus – visuomeninis transliuotojas prognozuoja, kad opozicinei Leiboristų partijai nepavyko užsitikrinti daugumos, prognozuotos prieš balsavimą rengtų sociologinių tyrimų ir balsavusių rinkėjų pirmųjų apklausų.

Transliuotojas ABC paskelbė, kad rinkimus laimėjo premjero Scotto Morrisono koalicija, nors kol kas neaišku, ar jo vyriausybė bus mažumos, ar daugumos.

Rinkimų rezultatai smarkiai nuvylė ir tapo didele nesėkme apklausų vykdytojams, kurie pergalę prognozavo opozicinei Leiboristų partijai, vadovaujamai Billo Shorteno.

Kai kurie lažybų tarpininkai paskubėjo išmokėti laimėjimus, tikėdamiesi koalicijos pralaimėjimo, ir tik atkakliausieji dar nepripažįsta pralaimėjimo.

Ankstyvieji rezultatai parodė susiskaidžiusį elektoratą, kuriame mažumos populistinės ir dešiniosios partijos atlieka svarbų vaidmenį, tačiau užtruks šiek tiek laiko, kol viskas nurims.

Tarp tokių partijų atstovų yra ir Pauline Hanson, kurios partija neigia kaltinimus prašius finansavimo iš JAV ginklų lobistų, bei Clive`as Palmeris, vadinamas Australijos Donaldu Trumpu, ištaškęs dešimtis milijonų populistinei kampanijai.

Australijoje balsuoti privaloma ir galioja sudėtinga balsavimo sistema, kurioje rinkėjai reitinguoja kandidatus, o tarp šalies valstijų egzistuoja dideli politiniai, ekonominiai ir kultūriniai skirtumai.

Liberalų rėmėjas Anthony Chingas teigė, kad numatomas rezultatas yra „neįtikėtinas“.

„Visi manė, kad mes nelaimėsime“, – sakė jis.

Didelė dalis pergalės laurų tenka S. Morrisonui, kuris atėjo į valdžią praėjusių metų rugpjūtį po to, kai jo liberalų partija iš posto išvertė nuosaikesnį ministrą pirmininką Malcolmą Turnbullą, taip pat priklausiusį minėtai partijai.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt