Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.18 16:28

Tamsioji žemės ūkio pusė – naudojama technika kasmet nužudo milijonus paukščių

LRT.lt 2019.05.18 16:28

Mokslininkai perspėja, kad kasmet Viduržemio jūros regione žūsta milijonai paukščių. Jie patenka į žemės ūkio techniką, kuri naktį nurenka alyvuogių derlių,  rašo „The Independent“.

Daugelis Vidurio ir Šiaurės Europos saugomų paukščių žiemos mėnesiais prieglobsčio ieško Viduržemio jūros regione.

Naktį paukščiai tupi alyvmedžiuose. Kaip tik šiuo paros metu žemės ūkio mašinomis pradedamas rinkti alyvuogių derlius. Derliaus nuėmimo sezonas tęsiasi nuo spalio iki sausio mėnesio.

Pasak tyrėjų, derliaus nuėmimo mašinų skleidžiama šviesa apakina paukščius, todėl jie nebesiorientuoja ir „katastrofiškais mastais“ patenka į derliaus nuėmimo mašinas, praneša „The Independent“. Į vieną tokią mašiną gali patekti apie šimtas paukščių.

Ispanijos Andalūzijos regione kiekvieną žiemą derlių nuimančiuose traktoriuose žūsta 2,6 mln. paukščių. Daugiausia – tokie paukščiai kaip liepsnelė, žaliukė, davynbalsė ir kielinis.

„Derliaus nuėmimo technika puikiai tinka naudotis dieną, kai paukščiai gali ją pastebėti ir išskristi, kol renkamas derlius“, – „The Independent“ kalbėjo Portugalijos biologinės įvairovės ir genetinių išteklių tyrimų centro mokslininkė Vanessa Mata.

„Tačiau naktį šviečia labai ryškios traktorių lempos, kurios suklaidina paukščius; traktoriai juos „įsiurbia“ ir paukščiai žūsta“, – pasakojo specialistė.

Derlius imamas naktį todėl, kad vėsesnė oro temperatūra padeda išsaugoti alyvuogių aromato ir skonio savybes, rašoma žurnale „Natureׅ“.

Pasak „The Independent“, kiekvieną žiemą žemės ūkio technikos gniaužtuose Portugalijoje žūsta 96 tūkst. paukščių. Prancūzijoje ir Italijoje naudojama tokia pati derliaus nuėmimo technika, bet konkretūs žuvusių paukščių skaičiai nežinomi.

Pasak organizacijos „Royal Society for the Protection of Birds“ atstovo Martino Harperio, „per pastaruosius tris dešimtmečius žemės ūkiuose gyvenančių paukščių skaičius sumažėjo 55 procentais, o tai yra dar vienas sukrečiantis pavyzdys, kaip moderni žemės ūkio praktika paveikia paukščių populiaciją“.

Mokslininkai įspėja, kad nors Andalūzijos valdininkai rekomenduoja nebenaudoti tokios derliaus nuėmimo praktikos, jeigu per artimiausius kelis mėnesius nebus išleisti tam tikri įstatymai, rugsėjį ir vėl prasidės paukščių „žudynės“.

Prancūzija, Italija ir Portugalija kol kas jokių veiksmų nesiima, praneša „The Independent“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi