Naujienų srautas

Pasaulyje2019.05.29 20:17

Antrojo pasaulinio karo minėjimas: 94-erių veteranas kartos operaciją, kuri pakeitė karo eigą

LRT.lt 2019.05.29 20:17

94-erių sulaukęs Harry Readas kartu su parašiutininkų komanda „Red Devils“ birželio 6-ąją atliks šuolį parašiutu. Taip jis paminės 1944 m. birželį įvykusią sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje kampaniją, kuri lėmė persilaužimą Antrajame pasauliniame kare, rašo „The Guardian“.

Praėjo septyniasdešimt penkeri metai po to, kai desantininkas dvidešimtmetis radijo operatorius H. Readas nusileido Normandijoje su prie kojos pritaisyta įrankių dėžės dydžio ir svorio įranga. Dabar jis nutarė dar kartą lipti į „Dakota“ tipo lėktuvą ir pakartoti savo jaunystės nuotykį.

Tik šį kartą jam nekliudys gremėzdiška parašiuto įranga, kuri D-dieną laiku neišsiskleidė, tad vyras smarkiai trenkėsi į tyčia vokiečių užtvindytą pelkę, nusinešusią beveik du šimtus H. Reado bendražygių gyvybių, praneša „The Guardian“.

 „Dabar įlipęs į „Dakotą“, atsisėsiu į dvyliktą vietą. Nes kaip tik joje ir sėdėjau tą dieną“, – kalbėjo H. Readas.

„Man malonu šokti parašiutu, – pridūrė jis, pirmą kartą po D-dienos šokti parašiutu pabandęs rugsėjį. – Bet man svarbesnis pasiaukojimas, o ne šventė. Žinoma, dėl daugelio žmonių aukos ir vyksta ši šventė. Galvosiu apie bičiulius, kurie neišgyveno“, – kalbėjo jis.

Pietų Anglijos Bornmuto mieste gyvenantis H. Readas, tarnavęs ryšininku 6-ojoje oro desanto devizijoje, puikiai prisimena lemtingą Antrojo pasaulinio karo dieną.

Vyro atmintin įstrigęs vienas paskutinių instruktažų. „Vienas iš instruktažą vedusių pareigūnų, nežinia, tyčia, ar tiesiog neapdairiai, išsitarė, kad tikisi 50 proc. nesėkmingų nusileidimų. Buvo labai liūdna. Būdami jauni įsivaizdavome, kad esame nemirtingi. Tai nutiks, bet ne man. Bet 50 procentų reiškia, kad tavo šansai žūti nemaži“, – vyras dalinosi prisiminimais portalui „The Guardian“.

75-ųjų D-dienos metinių minėjimas vyks dvi dienas. Šįkart organizacijos „The Salvation Army“ komisijos narys H. Readas pakils nuo Antrojo pasaulinio karo laikus menančio Duksfordo karo muziejaus pakilimo tako Keimbridžšyre.

Jis dalyvaus masiniame parašiutų šuolyje virš Sanervilio, Normandijos. Renginio metu virš Normandijos skries daugiau kaip trisdešimt „Dakota“ orlaivių.

Šuolį parašiutu atliksiantis H. Readas tikisi atkreipti žmonių dėmesį į „Salvation Army“ vykdomas programas prieš žmonių prekybą ir vergiją, rašo „The Guardian“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi