Pasaulyje

2019.05.16 18:43

Putinas: protestuojantys prieš cerkvės statybas Jekaterinburge turi būti išgirsti

BNS2019.05.16 18:43

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį žengė neįprastą žingsnį, paraginęs įsiklausyti į audringus protestus prieš planus pastatyti naują cerkvę Uralo regiono mieste Jekaterinburge.

Tūkstančiai žmonių nuo gegužės 13 dienos dalyvavo didžiuliuose protestuose prieš planus miesto skvere atstatyti Šv. Kotrynos Aleksandrietės soborą, stovėjusį ten caro laikais.

V. Putinas, ketvirtadienį kalbėdamas viename forume Juodosios jūros kurortiniame Sočio mieste, pareiškė, kad maldos namai turi vienyti, o ne priešinti žmones, todėl „abi pusės turi imtis kokių nors žingsnių, kad išspręstų šį klausimą atsižvelgiant į visų ten realiai gyvenančių žmonių interesus“.

„Jeigu žmonės prieš tai nusistatę, jų nuomonė turi būti gerbiama“, – pridūrė prezidentas.

„Yra paprastas būdas – surengti apklausą. Ir mažuma turi paklusti daugumai. Toks yra demokratijos principas. Tačiau tuo pačiu, be abejo, reikia atsižvelgti į šios mažumos nuomonę ir interesus“, – kalbėjo jis.

Ketvirtadienį Jekaterinburgo miesto tarybos pirmininko pavaduotoja Jekaterina Kuzemka nurodė naujienų agentūrai „Interfax“, kad apklausa dėl cerkvės statybos bus surengta.

Jau beveik du dešimtmečius vadovaujantis Rusijai V. Putinas retai kada toleruodavo nepaklusnumą – šalies jėgos struktūros griežtai malšindavo protestus ir opozicijos veiklą.

Jekaterinburge, esančiame maždaug už 1 700 km į rytus nuo Maskvos, trečiadienį vakare per protesto akciją buvo sulaikyta 70 žmonių, pranešė pareigūnai. 

„Per nesankcionuotą protesto akciją sulaikyta 70 žmonių, trys iš jų – nepilnamečiai“, – sakė Rusijos vidaus reikalų ministerijos Sverdlovsko srities vyriausiosios reikalų valdybos atstovas.    

Anot jo, per kelias protestų dienas 98 asmenims buvo surašyti 102 protokolai. 

Be to, 21 asmeniui skirtas administracinis areštas – nuo dviejų iki 10 dienų. 

Vietos valdžia rėmė soboro statybos projektą, kurį finansiškai paremti pasisiūlė vienos didžiausių Rusijoje vario gamybos įmonės vadovas.

Šis ginčas atskleidė Rusijoje tvyrančią įtampą dėl didėjančio Ortodoksų Bažnyčios vaidmens.

Prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas anksčiau pasmerkė „provokacijas“ ir „melagingą informaciją“ dėl soboro, taip pat gyrė teisėsaugos veiksmus vykstant šiam ginčui.