Pasaulyje

2019.05.16 15:03

Kandidatų vadovauti EK debatai didelio europiečių susidomėjimo nesulaukė

Kol lietuviai trečiadienį žiūrėjo dviejų kandidatų į prezidentus debatus, Briuselyje surengti paskutiniai kandidatų į Europos komisijos pirmininkus debatai. Pusantros valandos kanidatai diskutavo apie Europos problemas ir ateitį, tačiau analitikai sako, kad jų atsakymai buvo atsargūs ir nugludinti, o tarp jų nebuvo vis populiarėjančių kraštutinių dešiniųjų atstovų. Tiesa, apklausos rodo, kad tradicinės partijos išlaikys valdžią.

Europos parlamento rinkimų finišo tiesioji. Ir paskutiniai šešių didžiausių Europos partijų kandidatų į Europos Komisijos pirmininkus debatai – nuo to kaip spręsti nedarbo ir socialinės nelygybės problemas iki svarbiausio klausimo – Europos ateities.

„Turime kolektyvinę atsakomybę piliečiams teikti pasiūlymus, leisiančius grįžti prie Europos projekto, sukviesti visas konstruktyvias pozicijas dėl ateities turinčias partijas prie stalo“, – sakė vienas iš posto siekiančiųjų, socialdemokratas Fransas Timmermansas.

Tačiau prie šio stalo nėra vietos karaštutinių dešiniųjų partijoms, kurių populiarumas vis auga, o apklausos rodo, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, jos gali net laimėti Europos parlamento rinkimus. Euroskeptikai, anot prognozių, gali turėti šeštadalį vietų parlamente – dvigubai daugiau nei iki šiol.

„Manau, pagrindinė problema, kad eiliniai europiečiai nesidomi politika ir kai kurie pavargo nuo nesibaigiančios Europinės integracijos. Jie jaučia, kad Europos Sąjunga kišasi į kasdienį jų gyvenimą“, – teigė Janas Zahradilas, Konservatorių ir reformistų kandidatas.

Vienas iš favoritų, Europos Liaudies partijos kandidatas į EK pirmininkus Manfredas Weberis debatuose sakė, kad laikas apsaugoti Europą nuo nacionalistų ir egoistų. Tiesa, dabar daugiausia vietų parlamente turinti jo Liaudies partija kritikuojama, kad po savo sparnu laikė ir tik neseniai suspendavo Vengrijos premjero Viktoro Orbano partiją, nors jis mieliau Europoje bendravo su kraštutiniais dešiniaisiais ir yra Briuselio kritikuojamas dėl teisės viršenybės nesilaikymo.

Analitikai sako, kad visi debatų dalyvių atsakymai buvo nugludinti ir juose trūko aštrumo. Matyt, ir dėl to, kad juos internete žiūrėjo tik dešimtys tūkstančių žmonių, kai teisę balsuoti turi daugiau nei 400 milijonų europiečių. 

Plačiau – reportaže nuo 4.30 min.

Žinios. Degutienė apie seimūnų skaičiaus mažinimą: kiek galime žaisti šituos žaidimus?