Pasaulyje

2019.05.15 22:07

Kas pakeis Junckerį: Briuselyje – pretendentų debatai

LRT.lt2019.05.15 22:07

Artėjant Europos Parlamento rinkimams, trečiadienį Briuselyje debatuose susirėmė pagrindiniai pretendentai vadovauti Europos Komisijai. Juose dalyvavo šešių didžiųjų žemyno politinių partijų atstovai.

Tarp vadinamųjų Spitzenkandidaten ir trečiadienio debatų dalyvių – vokietis Manfredas Weberis (Europos liaudies partija), Fransas Timmermansas (Europos socialistų partija), Janas Zahradilas (Konservatorių ir reformistų aljansas), Margrethe Vestager (Liberalų ir demokratų aljansas), Ska Keller (Europos žaliųjų partija), Nico Cue (Europos kairieji).

Kas taps naujuoju EK pirmininku ir šiame poste pakeis Jeaną-Claude`ą Junckerį, lems EP rinkimų rezultatai. Atsižvelgdama į juos, nors neįpareigota siūlyti geriausiai pasirodžiusios partijų šeimos kandidato, Europos Vadovų Taryba (EVT) siūlys vieną iš numatytųjų pretendentų, kuriam reikės parlamento daugumos pritarimo. Jo nesulaukus, per mėnesį EVT turės pateikti kitą asmenį. 

Nors į debatus partijos deleguoja po vieną savo atstovą, tai ne visi „špicenkandidatai“ – pavyzdžiui, Liberalų ir demokratų aljansas „Už Europą“ jų siūlo septynis.

Prognozuojama, jog daugiausiai mandatų artėjančiuose rinkimuose atiteks Liaudies partijai (EPP) ir socialistams, tad ir jų kandidatūros vadovauti EK turi daugiausiai šansų.

EP rinkimai gegužės 23–26 dienomis. Lietuvoje – gegužės 26-ąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt