Pasaulyje

2019.05.15 17:02

Iranas oficialiai pasitraukė iš branduolinės sutarties

BNS2019.05.15 17:02

Iranas trečiadienį oficialiai liovėsi laikytis 2015 metų daugiašalės sutarties dėl jo branduolinės programos suvaržymų mainais į sušvelnintą sankcijų režimą dalies nuostatų, pranešė naujienų agentūra ISNA.

„Per kelias artimiausias dienas bus viešai paskelbta, kokių žingsnių imtasi“, – agentūrai sakė vienas šaltinis šalies atominės energetikos sektoriuje. Jis pridūrė, kad žiniasklaidos atstovams ruošiamasi sudaryti sąlygas apsilankyti branduoliniuose objektuose Arake ir Natanze.

Irano žiniasklaida nurodė, kad šiitiška respublika nebesilaikys suvaržymų sodrinti uraną ir kaupti sunkųjį vandenį, numatytų pagal Bendrajį išsamių veiksmų planą (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), kurį Teheranas 2015 metais pasirašė su JAV, Rusija, Kinija, Didžiąja Britanija, Prancūzija ir Vokietija.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas praeitais metais savo šalį išvedė iš šios sutarties ir grąžino Iranui anksčiau galiojusias sankcijas.

JCPOA numato, kad Iranas gali turėtų ne daugiau kaip 300 kg mažai prisodrinto urano ir 130 tonų sunkiojo vandens. Turėtą medžiagų perviršį Iranas turėjo perduoti laikyti kitose šalyse arba parduoti.

Praeitą savaitę Irano prezidentas Hassanas Rouhani informavo likusias penkias JCPOA šalis apie ketinimus nebesilaikyti dalies sutarties sąlygų dėl JAV veiksmų prieš Teheraną.

Anksčiau Teheranas perspėjo, kad tuo atveju, jeigu JCPOA šalys per 60 dienų neužtikrins savo įsipareigojimų pagal šį susitarimą laikymosi, šiitiška respublika gali atnaujinti labiau prisodrinto urano gamybą ir sustabdyti Arako sunkiojo vandens reaktoriaus modernizaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt