Pasaulyje

2019.05.15 16:25

Kraistčerčą prisimenant: politikos ir verslo lyderiai žada kovą su smurto sklaida internete

Valstybių lyderiai ir modernių technologijų bendrovių vadovai susitinka Paryžiuje, kad parengtų Kraistčerčo kreipimąsi – dokumentą, pavadintą Naujosios Zelandijos miesto vardu. Baltųjų viršenybės fanatiko šiame mieste kovą įvykdytas kruvinas išpuolis sukrėtė ir dėl to, kad užpuolikas žudynes tiesiogiai transliavo per feisbuką. Tad Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas drauge ėmėsi pastangų, kad užkirstų kelią neapykantos ir ekstremizmo sklaidai internete.

Naujosios Zelandijos premjerė laikoma konferencijos Paryžiuje varomąja jėga, o E. Macronas jai tapo gimininga siela kovai su ekstremizmu internete. Jis vienas pirmųjų paskambino Naujosios Zelandijos premjerei po išpuolio Krastčerče ir seniai siekia, kad neapykantos turinio internete neliktų. Forumas Paryžiuje – tik pokalbio pradžia, sako J. Ardern. 

„Juk tai pirmas kartas, kai vyriausybės ir technikos bendrovės susivienija. Ir tai tik pokalbio pradžia, ne pabaiga. Žinoma, bus tokių, kurie kalbės ir apie komercijos aspektus, bet mums nereikia žinoti jų komercines paslaptis, mums reikia žinoti, kokią įtaką jų veikla turi visuomenei“, – sakė ji.

Eliziejaus rūmai taip pat mano, kad pats laikas technologijų kompanijoms „nujausti, kaip bus išnaudojami“ jų produktai, tad Paryžiuje susirinko Britanijos, Kanados, Airijos, Artimųjų Rytų lyderiai, Europos Komisijos vadovas, taip pat tokių interneto milžinų kaip „Google“, „Twitter“ ir „Microsoft“ vadovai – ieškoti kelių, kad teroristiniam turiniui neliktų kelio į viešąją erdvę.

„Visada maniau, kad socialinė žiniasklaida gali būti naudojama tikrai teigiamiems tikslams. Naujosios Zelandijos bendruomenės taip pat galėjo greitai susiorganizuoti didele dalimi todėl, kad palaiko ryšį. Deja, matome, kad socialiniai tinklai naudojami neapykantai skleisti. Svarbu išlaikyti laisvą ir saugią prieigą, bet užkirsti kelią tam, kas žeidžia. Tai nuolat reikia turėti galvoje“, – sakė premjerė.

Į konferenciją „Facebook“ vadovas Markas Zuckerbergas neatvyko, bet jis su E. Macronu Paryžiuje asmeniškai susitiko praėjusią savaitę. Sulaukęs negailestingos kritikos, kad delsė stabdyti teroro akto Kraistčerčo mieste tiesioginę transliaciją, „Facebook“ žada „vieno kirčio politiką“ – iš karto blokuoti pažeidžiančius tiesioginių transliacijų taisykles 30 parų.

Griežtinamos taisyklės ir reklamos davėjams. Bendrovė įsipareigoja 7.5 milijono dolerių investuoti į naujus tyrimus, kurie automatiškai leistų susekti draudžiamą turinį, nes kai kurie vartotojai, apeidami jau esančias sekimo priemones, platino redaguotą Kraistčerčo išpuolių versiją. Visos bendrovės raginamos leisti tiesiogiai transliuoti tik tose socialinės žiniasklaidos paskyrose, kurių savininkai identifikuoti.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės ir Margaritos Alper reportaže nuo 5.38 min.

Žinios. Ar jau skelbti stichinės sausros aliarmą?