Pasaulyje

2019.05.15 15:14

Kinija visiškai užblokavo „Wikipedia“

ELTA, LRT.lt, BNS 2019.05.15 15:14

Prieš 30-ąsias Tiananmenio žudynių metines Kinijos cenzoriai visiškai užblokavo interneto enciklopediją „Wikipedia“ – portalas Kinijoje trečiadienį buvo nepasiekiamas. Enciklopedija visomis kalbomis blokuojama jau nuo balandžio pabaigos, patvirtino „Wikipedia“. Prieš tai Kinijoje jau buvo užblokuoti straipsniai kinų kalba.

Vyriausybė Pekine vis griežčiau kontroliuoja internetą. Pavyzdžiui, šalyje neįmanoma naudotis „Google“ paieškos sistema, blokuojami ir tokie socialiniai tinklai kaip „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“, „WhatsApp“, taip pat „New York Times“, „Wall Street Journal“ žinių portalai bei, cenzorių požiūriu, politiškai nepatogūs ar Kiniją kritikuojantys puslapiai.

Norintiems apeiti ribojimus reikalingas VPN (virtualus privatus tinklas), tačiau visų pirma prieš svarbius politinius įvykius ir vyriausybei nepatogias atmintinas dienas žinybos stipriai trikdo jo veikimą.

Po trijų savaičių bus minimos 30-osios Tiananmenio žudynių metinės. 1989-ųjų pavasarį ne vieną savaitę Tiananmenio aikštėje rinkosi demonstrantai, reikalaudami politinių reformų, tų pačių metų naktį į birželio 4-ąją į aikštę įriedėjo tankai.

Kinija šiuos įvykius vadina kontrrevoliucinių riaušių malšinimų, per kurias, anot to meto Vyriausybės, žuvo apie 200 civilių. Tačiau tikrieji skaičiai gali siekti ir kelis tūkstančius.

Pernai lapkritį už elektroninę erdvę atsakinga Kinijos institucija pranešė šalies socialiniuose tinkluose „WeChat“ ir „Weibo“ „sutvarkiusi“ 9 800 paskyrų, kuriose esą buvo skleidžiama „politiškai žalinga informacija“ ir gandai.   

„Twitter“ vartotojai Kinijoje AFP sakė, kad dėl savo žinučių patyrė bauginimų iš vietos valdžios pareigūnų ar betgi buvo sulaikyti.    

Pastarasis sprendimas blokuoti prieigą prie „Wikipedia“ versijų visomis kalbomis gali būti susijęs su interneto vertimo programomis, padedančiomis vartotojams kinams skaityti bet kokį „Wikipedia“ turinį, sakė Ch. Smithas. Šiuo pseudonimu prisistato vienas iš organizacijos „Greatfire.org“, renkančios duomenis apie interneto cenzūrą Kinijoje, įkūrėjų.   

Anot jo, tabu gali būti laikomi ir vaizdai. 

„Nuotrauka gali būti iškalbingesnė už tūkstantį žodžių, o „Wikipedia“ svetainėje tikrai nestinga su Tianamenio įvykiais susijusios vaizdo medžiagos“, – pažymėjo Ch. Smithas.