Pasaulyje

2019.05.15 11:58

Irano ajatola: karo su JAV nebus, derybų – taip pat

ELTA 2019.05.15 11:58

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei'us atmetė karo su JAV galimybę, pareikšdamas, kad nei Iranas, nei JAV nenori karo.

Ajatolos Ali Khamenei'aus teigimu, Iranas nesiekia karo su JAV, nepaisant didėjančios dvišalės įtampos dėl Irano branduolinių pajėgumų ir jo raketų programos.  „Nei mes, nei JAV nenori karo, štai kodėl tai neįvyks“, – valstybinei Irano televizijai sakė ajatola.

„Nebus jokio karo. Irano tauta pasirinko pasipriešinimo kelią. Mes nesiekiame karo, jie taip pat. Jie žino, kad tai nebūtų jiems naudinga“, – aiškino jis. Tuo pačiu Ali Khamenei'us pakartojo, kad Islamo Respublika nesiderės su JAV dėl kito branduolinio susitarimo, ir derybas su JAV palygino su „nuodais“.

Pastaruoju metu įtampa tarp Irano ir JAV itin didelė. Praėjusią savaitę Irano prezidentas Hassanas Rouhanis paskelbė, kad Iranas nebesilaikys kai kurių įsipareigojimų pagal 2015 metais pasiektą daugiašalį branduolinį susitarimą, iš kurio JAV pasitraukė dar pernai. Pasitraukusios iš susitarimo, JAV atnaujino Iranui sankcijas ir palaipsniui jas griežtino. 

Apie tai paskelbdamas Irano prezidentas tuo pačiu likusioms penkioms sutarties šalims – Vokietijai, Didžiajai Britanijai, Prancūzijai, Kinijai ir Rusijai – davė 60 dienų ultimatumą savo pažadams įgyvendinti ir apsaugoti nuo JAV sankcijų Irano naftos ir bankų sektorių. Priešingu atveju šalis esą atnaujins urano sodrinimą aukštesniu laipsniu nei leidžia sutartis. 

Iranui paskelbus apie pasiruošimą nebesilaikyti kai kurių įsipareigojimų pagal branduolinį susitarimą, JAV ėmė siųsti dar griežtesnę žinią Iranui. Praėjusią savaitę Vašingtonas paskelbė apie karinių pajėgumų stiprinimą Artimuosiuose Rytuose, teigdamas, kad šiais veiksmais reaguoja į įtariamą grėsmę JAV pajėgoms ir interesams regione.