Pasaulyje

2019.05.15 10:59

Irano lyderis: prisodrinti uraną iki ginklams tinkamo lygio nebūtų sunku

BNS 2019.05.15 10:59

Irano aukščiausiasis lyderis antradienį pareiškė, kad šaliai nebūtų sunki užduotis prisodrinti uraną iki branduolinių ginklų gamybai reikiamo lygio.   

Šis naujausias Teherano grasinimas nuskambėjo regione tvyrant didžiulei įtampai dėl žlungančio branduolinio susitarimo, kurį šiitiška šalis 2015 metais pasirašė su šešiomis didžiosiomis pasaulio valstybėmis.    

Irano aukščiausiasis lyderis didysis ajatola Ali Khamenei antradienį vakare susitikime su grupe pareigūnų sakė, kad „sudėtingiausia dalis yra prisodrinti uraną iki 20 procentų“. „Kiti žingsniai yra lengvesni už šį“, – kalbėjo ajatola, kurio žodžiai cituojami valstybiniame dienraštyje IRAN.   

Iranas kiek anksčiau pagrasino po 60 dienų atnaujinti labiau prisodrinto urano gamybą, jei nebus sudarytas naujas branduolinis susitarimas.

Pagal 2015 metų susitarimą šaliai buvo leista sodrinti uraną iki 3,67 procento. Toks prisodrinimo lygis yra daug mažesnis negu branduoliniuose ginkluose naudojamos medžiagos.

Praėjusiais metais JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Vašingtonas traukiasi iš 2015-ųjų susitarimo ir vienašališkai grąžina skaudžias ekonomines sankcijas šiitiškai respublikai. 

Irano pareigūnai sako, kad galėtų per keturias dienas prisodrinti uraną iki 20 procentų. Ginklams tinkamas uranas yra sodrinamas iki 90 proc., bet pasiekus 20 proc. ribą, tam reikalingas laikas sutrumpėja perpus.